Jesteśmy dyspozycyjni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku. W każde święta i weekendy pomagamy kierowcom w problemach drogowych w Łodzi i jej okolicach.

BLOG

Samochodem na wakacje, a tu awaria elektryki

Wybierasz się samochodem na wakacje? To pamiętaj, aby przed wyjazdem dokładnie sprawdzić stan swojego pojazdu. W ten sposób możesz zapobiec poważnym problemom na trasie. Niestety, nie wszystkim. Zdarza się, że samochód nagle odmawia posłuszeństwa, a winna jest temu awaria elektryki. Sprawdźmy zatem, jakie elementy mogą utrudnić lub uniemożliwić dalszą jazdę.

Problemy z elektryką w samochodzie

Elektryka to dość skomplikowany system w samochodzie, który nie zawsze działa prawidłowo. Niektóre usterki jedynie zmniejszają komfort użytkowania pojazdu, ale część z nich jest w stanie całkowicie unieruchomić auto. Pół biedy, kiedy coś takiego wydarzy się niedaleko domu, ale los bywa nieco złośliwy i oczywiście awarie z reguły pojawiają się w najmniej oczekiwanym i dogodnym momencie, np. kiedy całą rodziną z uśmiechem na twarzy suniemy na wymarzone wakacje. Ważna kwestia – odpowiednia diagnoza przyczyn awarii wymaga fachowej wiedzy i na improwizację nie ma tu miejsca, chyba że nie obawiamy się zwarcia w naszym samochodzie, które może skutkować pożarem (są w ogóle takie osoby?). No dobrze, co może się zatem wydarzyć?

Problem z szybami elektrycznymi

To oczywiście nie ma wpływu na bezpieczeństwo jazdy, ale może być uciążliwe w samochodzie, w którym szwankuje jednocześnie klimatyzacja, (którą również zasila prąd). Bardzo często przyczyną niesprawności są niedziałające bezpieczniki. Jeżeli z nimi wszystko ok, to konieczny jest demontaż drzwi, aby odłączyć zasilanie od silnika szyb oraz wpiąć się urządzeniem pomiarowym w kostkę. Najczęściej wtedy okazuje się, że uszkodzeniu uległ silnik odpowiedzialny za podnoszenie i opuszczanie szyb.

Zanik podświetlenia deski rozdzielczej

To duża uciążliwość, szczególnie po zmroku – trudno nawet zobaczyć, z jaką prędkością się poruszamy. Problem może wynikać z przepalonego bezpiecznika, przepalonej żarówki albo zużytych styków w przełączniku świateł.

Niedziałające wycieraczki

Na pewno obniżają komfort jazdy. Podczas letniej burzy nie będą zbierać wody, co praktycznie uniemożliwi widzenie drogi. Ponadto na szybach w okresie letnim często rozbijają się owady i niesprawne wycieraczki nie usuną denerwujących śladów po nich. Przyczyny? Najczęściej przepalony bezpiecznik, co łatwo poznać po przerwanej blaszce łączącej jeden element z drugim. Gorzej, gdy trzeba wymienić silniczek wycieraczek albo znaleźć przerwę w obwodzie.

szyby w aucie w czasie deszczu

Niesprawne oświetlenie

To już dość poważny problem i skutkujący mandatem w razie kontroli drogowej. Brak prawidłowego oświetlenia sprawia, że samochód nie jest dobrze widoczny po zmroku. Jeżeli nie działają kierunkowskazy, to dochodzi do dezinformowania innych kierowców, a wtedy łatwo o stłuczkę. W tym przypadku również winowajcą często się okazuje przepalony bezpiecznik albo przepalona żarówka. Teoretycznie banalna sprawa, ale w wielu modelach samochodów nie ma szans na samodzielną wymianę żarówki i trzeba podjechać do mechanika. Przyczyna może też tkwić w uszkodzonym przekaźniku, wyłączniku bądź kostce zasilającej.

żarówka na tle lampy w aucie

Niedziałający wentylator chłodnicy

Najczęściej psuje się nagle i w zasadzie unieruchamia pojazd – to element odpowiedzialny za efektywne chłodzenie silnika i zapobieganie jego przegrzewaniu. Jeżeli nie funkcjonuje poprawnie, to bardzo łatwo o przegrzanie jednostki napędowej, a wtedy do poważnej awarii tylko krok. Przyczyny są analogiczne do wcześniejszych, a więc przepalony bezpiecznik lub przerwany obwód. Czasami problem wynika z uszkodzenia wyłącznika termicznego lub braku kontaktu w kostce zasilającej.

Awaria alternatora

Alternator pełni bardzo ważną funkcję w samochodzie. Po uruchomieniu silnika to właśnie alternator odpowiada za ładowanie akumulatora, a jednocześnie wytwarza prąd konieczny do zasilania wszystkich elementów elektronicznych w samochodzie. Niesprawny alternator nie jest w stanie produkować wystarczającej ilości prądu, dlatego dochodzi do szybkiego rozładowania akumulatora i całkowitego unieruchomienia samochodu. Dlatego należy od razu reagować na wyświetlenie się na desce rozdzielczej kontrolki akumulatora. Sygnałem, że z alternatorem nie jest dobrze są również szumy z niego dochodzące.

Urządzenie może przestać wytwarzać prąd, kiedy pasek klinowy ulegnie zerwaniu lub spadnie. O tej awarii też świadczy kłopot ze wspomaganiem układu kierowniczego oraz działaniem sprężarki klimatyzacji.

Z alternatorem współpracuje także regulator napięcia i jego usterka zakłóca przesyłanie z alternatora do akumulatora odpowiedniej ilości prądu. Naszą uwagę powinno zwrócić zatem przygasanie świateł i kontrolek oraz nierównomierna praca silnika.

Przy problemach z alternatorem samodzielnie nic się nie zrobi i trzeba wezwać pomoc drogową.

Problemy z akumulatorem

To drugi po alternatorze kluczowy element układu elektrycznego w samochodzie, odpowiedzialny za dostarczanie prądu elektrycznego do zasilania układu zapłonowego oraz paliwowego jeszcze przed uruchomieniem silnika. Innymi słowy – niemożliwy jest rozruch silnika bez wcześniejszego zasilenia prądem tych układów. Co zwiastuje awarię akumulatora? Kłopot z uruchomieniem silnika, który często nie jest w stanie nawet zakręcić. Po przekręceniu kluczyka w stacyjce odpowiedzią jest zatem głucha cisza. Kiedy tylko pojawia się jakikolwiek problem z ładowaniem bądź innymi elementami elektrycznymi, to zapala się kontrolka akumulatora w samochodach w nie wyposażonych (czyli w większości w miarę nowych modeli). Czasami przyczyną jego rozładowania jest pozostawienie na wiele godzin włączonych świateł.

Akumulator nadaje się do wielokrotnego ładowania, jednak zazwyczaj po 4-5 latach użytkowania konieczna się okazuje jego wymiana z powodu całkowitego zużycia. Proces zużycia będzie przyspieszać korozja i dlatego tak ważne, aby dbać o kondycję akumulatora i nie dopuszczać do jego zupełnego rozładowania. Przed wyjazdem na wakacje samochodem lepiej sprawdzić stan baterii oraz klemy i zaciski, czy przypadkiem nie są zabrudzone bądź skorodowane.

Jak widać, tylko niektórym awariom elektryki możemy zapobiec, a większość pojawia się samoistnie z powodu zwykłego zużycia. Problemy z elektryką w samochodzie mogą uniemożliwić dalsza jazdę, ale też jedynie pozbawić kierowcę i pasażerów pewnych udogodnień.