Auta

Szwecja rejestracja | Szwedzkie tablice rejestracyjne online

Autor Dorian Nowak
Dorian Nowak11.12.20236 min.
Szwecja rejestracja | Szwedzkie tablice rejestracyjne online

Szwecja rejestracja samochodów i motocykli wiąże się ze specyficznymi procedurami i wymaganiami dotyczącymi homologacji pojazdów, numerów rejestracyjnych czy obowiązkowych ubezpieczeń. Te aspekty warto poznać przed sprowadzeniem auta ze Szwecji lub podjęciem pracy w tym kraju.

Kluczowe wnioski:
 • Homologacja pojazdów w Szwecji może różnić się od tej wymaganej w Polsce.
 • W Szwecji obowiązują także specjalne zasady dotyczące oznaczania i rejestrowania motocykli.
 • Polisy OC i AC pojazdów mają w Szwecji inną konstrukcję i zakres ochrony niż w Polsce.
 • Wprowadzony do Szwecji pojazd musi przejść badanie techniczne w stacji kontroli pojazdów.
 • Szwedzkie tablice rejestracyjne mają charakterystyczną, niebieską kolorystykę z żółtymi znakami.

Jak założyć firmę w Szwecji

Założenie firmy w Szwecji wymaga rejestracji w szwedzkim urzędzie skarbowym. Przedsiębiorstwo można założyć jako osobę fizyczną lub spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Niezbędne jest też posiadanie szwedzkiego numeru identyfikacyjnego, nadawanego zarówno osobom fizycznym, jak i spółkom z o.o. Wniosek o jego nadanie składa się do Szwecja rejestracja

Konieczne będzie również założenie konta firmowego w szwedzkim banku oraz zarejestrowanie działalności w urzędzie skarbowym, co wiąże się ze szwedzkie tablice rejestracyjne

Oprócz tego trzeba będzie wypełnić szereg wniosków z informacjami o firmie, a także np. uzyskać koncesje, jeśli działalność im podlega.

Rejestracja spółki z o.o. w Szwecji

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w Szwecji musi mieć wpłacony minimalny kapitał zakładowy w wysokości 50 tys. koron szwedzkich.

Można ją założyć przez internet, co jest w Szwecji najpopularniejszą formą rejestracji działalności gospodarczej. Szwecja rejestracja odbywa się wówczas całkowicie online.

Jak kupić samochód w Szwecji

Kupno samochodu w Szwecji jako obcokrajowiec wymaga posiadania szwedzkiego adresu zameldowania w tym kraju. Pod tym adresem musi być rejestrowany pojazd, więc trzeba albo zameldować się u znajomych, albo wynająć mieszkanie.

Szwedzkie tablice rejestracyjne otrzyma się dopiero po zarejestrowaniu samochodu w Urzędzie Komunikacji. Samochód musi mieć też ważne szwedzkie ubezpieczenie OC i przejść badania techniczne.

Kupno auta ze Szwecji na polskie tablice możliwe jest u dostawców, którzy świadczą taką usługę. Wymaga to jednak posiadania polskiego adresu i ubezpieczenia OC ważnego w Polsce.

Model auta Cena w koronach szwedzkich
Volvo V40 80 000
Volvo XC40 150 000

Czytaj więcej: Marka samochodu na literę C - Najlepsze modele i marki- Lista 2022

Jak uzyskać szwedzkie prawo jazdy

Aby otrzymać szwedzkie prawo jazdy, trzeba mieć ukończone 18 lat. Wymagane jest też posiadanie dokumentu tożsamości uprawniającego do pobytu w Szwecji.

Następnie należy złożyć wniosek w urzędzie transportu drogowego i przejść badanie lekarskie oraz teoretyczny i praktyczny egzamin na prawo jazdy, przeprowadzany przez instruktora.

Uzyskanie dokumentu w Szwecji jest więc podobne jak w Polsce. Obcokrajowcy niemówiący po szwedzku muszą zdać egzamin teoretyczny w swoim języku lub w języku angielskim.

Wymiana polskiego prawa jazdy na szwedzkie

Wymiana polskiego prawa jazdy na szwedzkie jest możliwa, jeśli od jego wydania minęło nie więcej niż 5 lat.

Konieczne jest złożenie wniosku oraz przejście 15-minutowego egzaminu praktycznego z jazdy, który ma na celu sprawdzenie umiejętności prowadzenia pojazdu.

Rejestracja samochodów i motocykli

Szwecja rejestracja | Szwedzkie tablice rejestracyjne online

Rejestracja samochodów i motocykli w Szwecji odbywa się w Urzędzie Komunikacji. Szwedzkie tablice rejestracyjne mają charakterystyczny niebieski kolor z żółtymi literami i cyframi.

Po zarejestrowaniu pojazdu otrzymuje się dowód rejestracyjny, naklejkę kontrolną na szybę, znaki legalizacyjne oraz polisę ubezpieczeniową obejmującą OC i AC.

W Szwecji obowiązkowe jest zawarcie polisy OC i AC zaraz po rejestracji pojazdu.

Motocykle o pojemności silnika do 125 cm3 można prowadzić od 16. roku życia na podstawie prawa jazdy kategorii AM. Pojazdy powyżej 125 cm3 wymagają prawa jazdy kategorii A.

Import samochodu do Polski

Sprowadzenie samochodu ze Szwecji do Polski wiąże się z koniecznością dokonania odprawy celnej, opłacenia akcyzy i zarejestrowania auta na polskie tablice rejestracyjne.

W tym celu należy uzyskać m.in. świadectwo zgodności WE, zaświadczenie o pochodzeniu auta i fakturę zakupu.

Podatki i ubezpieczenia w Szwecji

Szwedzi płacą dość wysokie podatki, ale za to mają dobrze rozwinięty system socjalny. Podatek dochodowy dla osób fizycznych wynosi 20-35% dochodu, a VAT - 6-25% w zależności od rodzaju towaru lub usługi.

 • Stawka podatku CIT dla firm to 21,4%.
 • Pracodawcy odprowadzają składki na ubezpieczenie społeczne i emerytalne, które wynoszą łącznie ok. 31,42% wynagrodzenia brutto.

Obowiązkowe ubezpieczenie OC pojazdów obejmuje także AC. Ubezpieczenia można wykupić w prywatnych firmach, a ich koszt zależy od wielu czynników takich jak wartość pojazdu czy historia szkodowości kierowcy.

Życie i praca w Szwecji

Szwecja gwarantuje wysoką jakość życia, co wynika m.in. z dobrego systemu ochrony socjalnej i zdrowotnej. Świadczenia dziecięce, zasiłek chorobowy i macierzyński to tylko niektóre przykłady.

Obowiązkowa jest nauka dla dzieci od 7. do 16. roku życia. Szwedzi cenią prywatność i nieingerencję w życie innych, ale jednocześnie lubią towarzystwo i kontakty ze znajomymi.

Rynek pracy cechuje duży odsetek zatrudnienia w sektorze publicznym. Największym pracodawcą jest sektor usług, zwłaszcza zaawansowane technologie, bankowość i ubezpieczenia.

Podsumowanie

Artykuł omawia zasady rejestracji i sprowadzania samochodów ze Szwecji, a także porusza szerzej tematykę założenia działalności gospodarczej, zatrudnienia i codziennego życia w tym skandynawskim kraju. Dowiadujemy się, jak wygląda Szwecja rejestracja firm, wymogi związane z rejestracją pojazdów i uzyskaniem prawa jazdy oraz system podatkowy i ubezpieczeniowy.

Autor omawia m.in. kwestię konieczności posiadania szwedzkiego adresu, by zarejestrować auto na szwedzkie tablice rejestracyjne, specyficzne przepisy dotyczące rejestracji motocykli oraz to, jak sprowadzić do Polski samochód kupiony w Szwecji. Wspomina też o charakterystycznym wyglądzie tablic rejestracyjnych Szwecji.

Poruszane są również zagadnienia zakładania w Szwecji działalności gospodarczej, zwłaszcza w formie spółki z o.o., a także aspekty rynku pracy, systemu podatkowego i socjalnego. Omówiono m.in. wymagany poziom kapitału zakładowego i możliwość rejestracji firmy przez internet.

Artykuł dostarcza cennych informacji dla osób rozważających pracę, rejestrację firmy lub zakup auta w Szwecji. Przedstawia konkretne wymagania formalne i procedury obowiązujące w tym kraju.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Jak sprawdzić auto ze Szwecji - sprawdzenie auta po numerze VIN, historia pojazdu, opłaty i koszty
 2. Definicja wypadku drogowego i kolizji - Co to jest wypadek drogowy?
 3. Auta z Włoch - Import samochodów z Włoch - Opinie
 4. Jak sprawdzić wersję i wyposażenie pojazdu po numerze VIN
 5. Jak jeździć autem: technika jazdy samochodem dla początkujących
Autor Dorian Nowak
Dorian Nowak

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym. Testuję nowe modele aut i oceniam je pod kątem osiągów, wyposażenia, komfortu jazdy. Piszę też poradniki jak kupić dobry samochód i na co zwrócić uwagę przy zakupie używanego auta.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły