Modele

Rejestracja pojazdu w Danii: Tablice rejestracyjne oraz procedura

Autor Florencja Kubiak
Florencja Kubiak16.01.20245 min.
Rejestracja pojazdu w Danii: Tablice rejestracyjne oraz procedura

Dania rejestracja samochodu różni się od tej procedury w Polsce. W artykule wyjaśnimy, jak zarejestrować auto sprowadzone z zagranicy, pokierujemy przez procedurę rejestracji pojazdu w duńskim Urzędzie Skarbowym oraz tablice rejestracyjne.

Kluczowe wnioski:
 • Rejestracja auta w Danii jest procesem biurokratycznym i może potrwać nawet kilka tygodni.
 • Konieczne jest posiadanie kompletu dokumentów, m.in. dowodu rejestracyjnego i polisy OC.
 • Tablice rejestracyjne w Danii mają czarną tablicę z białymi znakami.
 • Opłata rejestracyjna za auto w Danii jest wysoka i wynosi ok. 2000 DKK.
 • Należy dokonać rejestracji w ciągu 30 dni od sprowadzenia auta do Danii.

Rejestracja samochodu w Danii

Dania rejestracja samochodu sprowadzonego z zagranicy wiąże się z koniecznością dokonania szeregu formalności. Należy liczyć się z tym, że cała procedura może potrwać nawet kilka tygodni i wymagać będzie cierpliwości oraz kompletu odpowiednich dokumentów.

W niniejszym artykule wyjaśnimy, jak przebiega rejestracja Dania samochodu importowanego spoza UE, jakich dokumentów potrzebujesz oraz jak wyglądają duńskie tablice rejestracyjne.

Jak zarejestrować auto sprowadzone z zagranicy?

Aby zarejestrować samochód sprowadzony spoza Danii, musisz najpierw udać się do lokalnego urzędu skarbowego. Tam złożysz wniosek rejestracyjny, przedstawisz wymagane dokumenty i uiszczasz stosowne opłaty (m.in. podatek rejestracyjny).

Urząd Skarbowy przeprowadzi oględziny pojazdu i sprawdzi wszystkie dane. Jeśli wszystko będzie w porządku, zostaną Ci przyznane duńskie tablice rejestracyjne. Cała procedura może zająć od 2 do 6 tygodni.

Procedura rejestracji pojazdu w Urzędzie Skarbowym

Aby zarejestrować samochód w duńskim Urzędzie Skarbowym (Skat), musisz dostarczyć szereg dokumentów w języku duńskim, angielskim lub niemieckim:

 • dowód rejestracyjny pojazdu
 • dowód odprawy celnej przy wwozie
 • polisę ubezpieczeniową OC
 • dowód tożsamości

Ponadto trzeba będzie wypełnić odpowiednie wnioski rejestracyjne. Formularze są dostępne w języku duńskim i angielskim. Opłaty związane z rejestracją pojazdu wynoszą ok. 2000 DKK.

Podczas dokonywania rejestracji pracownik urzędu zweryfikuje wszystkie dane wprowadzone we wniosku. Sprawdzi także stan pojazdu oraz jego oryginalne numery indentyfikacyjne w celu wykluczenia kradzieży.

Czytaj więcej: Niemieckie strony internetowe z samochodami

Tablice rejestracyjne w Danii - jak je otrzymać?

Tablice rejestracyjne w Danii mają charakterystyczny wygląd - czarna tablica z białymi znakami. Składają się z dwóch liter regionalnych, pięciu cyfr oraz duńskiej flagi po lewej stronie.

Aby otrzymać duńskie tablice rejestracyjne, trzeba dokonać rejestracji pojazdu w lokalnym urzędzie. Po pozytywnej weryfikacji dokumentów oraz wniesieniu stosownych opłat, Urząd Skarbowy przydzieli Ci unikalny numer rejestracyjny oraz wyda tablice.

Należy pamiętać, że w Danii istnieje obowiązek wymiany zagranicznych tablic rejestracyjnych na duńskie w ciągu 30 dni od sprowadzenia pojazdu.

Ile kosztują duńskie tablice rejestracyjne?

Koszt duńskich tablic rejestracyjnych zależy od rodzaju pojazdu. Dla standardowego samochodu osobowego opłata wynosi ok. 160 DKK. Dodatkowo trzeba jednak uiścić opłatę rejestracyjną, która jest znacznie wyższa i wynosi ok. 1850 DKK.

Ubezpieczenie OC i AC auta - obowiązkowe w Danii

Rejestracja pojazdu w Danii: Tablice rejestracyjne oraz procedura

Warunkiem rejestracji samochodu w Danii i poruszania się nim po drogach publicznych, jest posiadanie ważnego ubezpieczenia OC. Minimalna suma gwarancyjna polisy OC wynosi 11 mln DKK dla szkód na osobie oraz 2 mln DKK dla szkód w mieniu.

Zalecane jest również wykupienie dodatkowego ubezpieczenia AC, które pokrywa ewentualne szkody w Twoim pojeździe. Posiadanie polisy OC i AC należy udokumentować podczas rejestracji auta.

Rodzaj polisy Minimalna suma ubezpieczenia
OC 11 mln DKK / 2 mln DKK
AC Brak ustawowego minimum

Wymagane dokumenty do rejestracji samochodu

Oprócz standardowych dokumentów, takich jak dowód rejestracyjny i dokument odprawy celnej, osoby sprowadzające auto do Danii muszą także posiadać:

 • Zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu
 • Dokument potwierdzający uiszczenie podatku VAT

Ponadto osoby sprowadzające samochód w ramach importu prywatnego, muszą uiścić dodatkowy podatek w wysokości aż 180% wartości pojazdu!

Jak widać, sprowadzenie i rejestracja samochodu w Danii to skomplikowany proces. Warto zatem skorzystać z usług sprawdzonego pośrednika, który pomoże sprawnie przejść przez całą biurokratyczną procedurę.

Podsumowanie

Rejestracja samochodu sprowadzonego do Danii (Dania rejestracja) to skomplikowany proces, wymagający spełnienia wielu formalności. Trzeba złożyć odpowiednie dokumenty i wnioski w lokalnym urzędzie skarbowym, opłacić podatki, dokonać badania technicznego auta oraz wykupić polisę OC.

Kluczowe jest też uzyskanie duńskich tablic rejestracyjnych. Mają one charakterystyczny wygląd - czarna tablica z białymi znakami. Aby je otrzymać trzeba zarejestrować pojazd w urzędzie i uiścić opłatę w wysokości ok. 160 DKK za tablice oraz ok. 1850 DKK opłaty rejestracyjnej.

Cała rejestracja Dania może potrwać od 2 do nawet 6 tygodni. Warto więc uzbroić się w cierpliwość i mieć przygotowany komplet wymaganych dokumentów. Pomoże to sprawnie przejść przez całą biurokratyczną procedurę.

Podsumowując, rejestracja i uzyskanie duńskich tablic rejestracyjnych to złożony i czasochłonny proces. Kluczowa jest więc dokładna znajomość przepisów, wymogów formalnych i preparacja odpowiednich dokumentów jeszcze przed sprowadzeniem auta do Danii.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Jak sprawdzić auto ze Szwecji - sprawdzenie auta po numerze VIN, historia pojazdu, opłaty i koszty
 2. Definicja wypadku drogowego i kolizji - Co to jest wypadek drogowy?
 3. Opłaty za autostrady Hiszpania - Płatne autostrady w Hiszpanii
 4. Marki sportowych aut - najlepsze modele i ceny
 5. Jak sprawdzić czy auto jest kradzione - innowacyjne metody sprawdzania
Autor Florencja Kubiak
Florencja Kubiak

Jestem instruktorką jazdy. Dzielę się wiedzą jak bezpiecznie i ekonomicznie jeździć samochodem. Omawiam przepisy ruchu drogowego i udzielam porad, jak zdać egzamin na prawo jazdy za pierwszym razem.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły