Prawo Jazdy

Kary za brak rejestracji samochodu - konsekwencje finansowe i tablice rejestracyjne

Autor Florencja Kubiak
Florencja Kubiak11.12.20236 min.
Kary za brak rejestracji samochodu - konsekwencje finansowe i tablice rejestracyjne

Kary za brak rejestracji samochodu mogą być dotkliwe dla kierowcy. Warto wiedzieć, jakie konsekwencje finansowe i prawne grożą za jazdę niezarejestrowanym autem. W artykule wyjaśniamy, ile wynoszą mandaty, opłaty dodatkowe i inne kary. Dowiesz się również, czy można dostać tablice rejestracyjne tymczasowe i na jakich zasadach.

Kluczowe wnioski:
 • Mandat za brak rejestracji pojazdu to nawet 1500 zł.
 • Ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania po wypadku.
 • Policja ma prawo zatrzymać i odholować auto na parking strzeżony.
 • Można dostać tablice tymczasowe "na przebój", ale to wiąże się z dodatkowymi kosztami.
 • Należy pilnować terminów rejestracji, aby uniknąć przykrych konsekwencji.

Kary finansowe za brak rejestracji

Brak rejestracji samochodu w terminie skutkuje nałożeniem kary finansowej. Jej wysokość zależy od tego, jak długo auto nie było zarejestrowane.

Mandat za przekroczenie terminu rejestracji o:

 • do 1 miesiąca - 50 zł
 • od 1 do 3 miesięcy - 200 zł
 • od 3 do 6 miesięcy - 500 zł
 • od 6 do 12 miesięcy - 1000 zł
 • powyżej 12 miesięcy - 1500 zł

Dodatkowo naliczana jest opłata ewidencyjna za cały okres, w którym auto nie było zarejestrowane. Jej stawka to 1% wartości samochodu za każdy miesiąc.

Przykładowo, za brak rejestracji przez rok opłata ewidencyjna dla auta wartego 20 000 zł wyniesie 2400 zł (20 000 zł x 12 miesięcy x 1%).

Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego

Funkcjonariusz ma prawo zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu, jeśli auto nie zostało zarejestrowane na czas. Dokument jest zatrzymywany do momentu uregulowania wszelkich opłat i kar.

Bez ważnego dowodu rejestracyjnego nie można legalnie poruszać się po drogach publicznych.

Konsekwencje braku ubezpieczenia pojazdu

Obowiązkowe jest nie tylko rejestrowanie auta, ale również jego ubezpieczenie. Brak polisy OC niesie ze sobą dotkliwe sankcje.

Grzywna za jazdę bez ubezpieczenia wynosi 1500-5100 zł. Dodatkowo nakładany jest 2-letni zakaz prowadzenia pojazdów. Ubezpieczyciel ma też prawo odmówić wypłaty odszkodowania w razie kolizji lub wypadku z winy kierowcy.

Wysokość grzywny za brak OC 1500 - 5100 zł
Okres zakazu prowadzenia pojazdów 2 lata

Co więcej, to poszkodowany w wypadku będzie dochodził roszczeń bezpośrednio od sprawcy. W takim przypadku kary finansowe mogą być bardzo wysokie, sięgające nawet kilkudziesięciu lub kilkuset tysięcy złotych.

Czytaj więcej: Co potrzebne do rejestracji samochodu używanego - dokumenty i procedura

Odebranie dowodu rejestracyjnego i tablic

W razie kontroli drogowej funkcjonariusz policji lub ITD ma prawo zatrzymać tablice rejestracyjne pojazdu, który nie został zarejestrowany w terminie.

Auto bez tablic nie może poruszać się po drogach publicznych. Odebranie tablic wiąże się z koniecznością odholowania samochodu na parking strzeżony, co generuje dodatkowe koszty dla kierowcy.

Należy pamiętać, że od momentu odebrania tablic rozpoczyna się naliczanie opłat za przechowywanie pojazdu na parkingu. Opłata dziennie wynosi ok. 100-150 zł.

Aby odzyskać samochód z parkingu, trzeba uregulować wszelkie mandaty i opłaty, a następnie zarejestrować auto. Dopiero wtedy możliwy jest zwrot pojazdu i tablic rejestracyjnych.

Kara za tablice z przeterminowaną rejestracją

Jeżeli podczas kontroli okaże się, że rejestracja samochodu utraciła ważność, a kierowca nadal posługuje się starymi tablicami rejestracyjnymi, zostanie ukarany mandatem w wysokości od 200 do 1500 zł w zależności od okresu, jaki upłynął od dnia, w którym rejestracja wygasła.

Zatrzymanie pojazdu przez policję

Kary za brak rejestracji samochodu - konsekwencje finansowe i tablice rejestracyjne

Funkcjonariusz policji lub ITD może zatrzymać do kontroli każdy pojazd poruszający się po drodze publicznej. Podstawą do zatrzymania auta jest uzasadnione podejrzenie, że auto nie jest zarejestrowane bądź nie posiada ważnych badań technicznych.

W razie potwierdzenia tych przypuszczeń, policjant ma obowiązek odholować samochód na parking depozytowy. Auto może zostać z niego wydane dopiero po uregulowaniu wszelkich niezapłaconych kar i opłat dodatkowych związanych z brakiem rejestracji oraz po zarejestrowaniu pojazdu.

Koszty odholowania i parkowania

Koszt odholowania niesprawnego samochodu lub pojazdu do kontroli to około 800-1000 zł w granicach tego samego miasta. Jeśli trzeba przetransportować auto na większą odległość, opłata jest odpowiednio wyższa i wynosi nawet 3000-4000 zł.

Sam pobyt auta na parkingu strzeżonym również jest płatny - około 100-150 zł za dobę. Im dłużej zatem pojazd przebywa na parkingu depozytowym, tym wyższe są całkowite koszty, które finalnie ponosi kierowca.

Rejestracja samochodu po terminie

Nawet jeśli kierowca spóźni się z obowiązkową rejestracją pojazdu, w dalszym ciągu możliwe jest zalegalizowanie auta. Aby zarejestrować samochód po terminie, należy:

 1. Zapłacić wszystkie mandaty i opłaty dodatkowe związane z brakiem rejestracji.
 2. Wykupić obowiązkowe ubezpieczenie OC.
 3. Przejść badanie techniczne (jeśli dotyczy danego pojazdu).
 4. Złożyć odpowiedni wniosek w Wydziale Komunikacji.
 5. Odebrać nowy dowód rejestracyjny i tablice rejestracyjne.

Nawet po uregulowaniu wszystkich opłat, kara punktowa za brak rejestracji pojazdu i tak zostanie wpisana do ewidencji kierowcy. Jazda niezarejestrowanym samochodem to poważne wykroczenie.

Tablica tymczasowa "na przebój" i konsekwencje

Aby poruszać się pojazdem w ruchu drogowym, konieczne jest posiadanie tablic rejestracyjnych. Niektórzy kierowcy decydują się jednak na tzw. "tablice z przebijaka", nie zdając sobie sprawy z konsekwencji.

Tablice tymczasowe (zwane też "na przebój") co prawda pozwalają poruszać się samochodem, jednak:

 • Są nielegalne.
 • Nie zapewniają ochrony ubezpieczeniowej w razie kolizji lub wypadku.
 • Grożą wysokimi mandatami i opłatami dodatkowymi.

Lepiej zatem nie ryzykować i zawsze dotrzymywać terminów rejestracji pojazdu. Pozwoli to uniknąć wszelkich nieprzyjemnych konsekwencji finansowych i prawnych związanych z brakiem ważnych tablic rejestracyjnych i dokumentów.

Podsumowanie

Kary za brak rejestracji samochodu mogą być naprawdę dotkliwe. Oprócz konieczności uregulowania zaległych opłat i mandatów, istnieje ryzyko odholowania auta na policyjny parking. Poza tym brak ważnych tablic rejestracyjnych uniemożliwia legalne poruszanie się po drogach.

Wysokość kar finansowych zależy od okresu, w którym samochód nie był zarejestrowany. Opłaty te wynoszą od 50 do nawet 1500 zł. Dodatkowo naliczane są wysokie opłaty ewidencyjne. Łącznie daje to kilka tysięcy złotych kary.

Konsekwencją braku rejestracji pojazdu może być również utrata ochrony ubezpieczeniowej. Oznacza to, że w razie kolizji lub wypadku sprawca będzie musiał pokryć koszty napraw z własnej kieszeni. Mogą to być bardzo wysokie kwoty.

Należy też pamiętać, że jazda bez ważnych tablic rejestracyjnych jest wykroczeniem. Funkcjonariusz policji ma prawo zatrzymać pojazd do kontroli i odholować go na strzeżony parking. To dodatkowe dotkliwe koszty dla kierowcy.

Najczęstsze pytania

Kara za brak rejestracji pojazdu w terminie wynosi od 50 do 1500 zł w zależności od okresu, w którym auto nie było zarejestrowane. Dodatkowo naliczana jest opłata ewidencyjna - 1% wartości samochodu za każdy miesiąc zwłoki.

Jazda bez ważnego ubezpieczenia OC grozi mandatem w wysokości 1500 - 5100 zł. Dodatkowo sąd może orzec 2-letni zakaz prowadzenia pojazdów. Ubezpieczyciel ma też prawo odmówić wypłaty odszkodowania.

Mimo przekroczenia terminu, auto w dalszym ciągu można zarejestrować. Trzeba jednak uiścić wszelkie mandaty i opłaty dodatkowe, wykupić OC oraz przejść badanie techniczne. Następnie możliwe jest złożenie wniosku rejestracyjnego.

Aby zarejestrować auto potrzebne są m.in.: wniosek o rejestrację, dowód osobisty, dokument potwierdzający zakup pojazdu, zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym oraz polisa ubezpieczeniowa OC.

Podstawowa opłata za rejestrację auta osobowego to obecnie 250 zł. Dodatkowo trzeba wykupić obowiązkowe ubezpieczenie OC, którego koszt zależy m.in. od pojemności silnika i wieku pojazdu.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

 1. Jak sprawdzić auto ze Szwecji - sprawdzenie auta po numerze VIN, historia pojazdu, opłaty i koszty
 2. Definicja wypadku drogowego i kolizji - Co to jest wypadek drogowy?
 3. Auta z Włoch - Import samochodów z Włoch - Opinie
 4. Jak sprawdzić wersję i wyposażenie pojazdu po numerze VIN
 5. Jak jeździć autem: technika jazdy samochodem dla początkujących
Autor Florencja Kubiak
Florencja Kubiak

Jestem instruktorką jazdy. Dzielę się wiedzą jak bezpiecznie i ekonomicznie jeździć samochodem. Omawiam przepisy ruchu drogowego i udzielam porad, jak zdać egzamin na prawo jazdy za pierwszym razem.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły