Procedura rejestracji samochodu we Katowicach - Rejestracja online

Procedura rejestracji samochodu we Katowicach - Rejestracja online
Autor Radosław Witkowski
Radosław Witkowski11.12.2023 | 7 min.

Procedura rejestracji samochodu we Katowicach może wydawać się skomplikowana, jednak przy odrobinie wiedzy i przygotowaniu odpowiednich dokumentów, cały proces przebiega sprawnie i bezproblemowo. W tym artykule przedstawimy krok po kroku, jak zarejestrować auto w Katowicach, zarówno osobiście, jak i online.

Kluczowe wnioski:
 • Rejestrację samochodu można przeprowadzić osobiście lub przez internet, co jest wygodniejsze.
 • Niezbędne są dokumenty potwierdzające nabycie pojazdu oraz dowód osobisty.
 • Opłata za rejestrację auta wynosi obecnie 250 zł oraz 0,5% wartości samochodu.
 • Tablice rejestracyjne oraz dowód rejestracyjny otrzymamy po około 2 tygodniach.
 • Procedura rejestracji online jest prosta i intuicyjna, trzeba tylko przygotować skany dokumentów.

Jak przygotować dokumenty do rejestracji

Aby prawidłowo zarejestrować samochód w Katowicach, należy przygotować odpowiednie dokumenty. Są to przede wszystkim:

 • dowód zakupu pojazdu (umowa kupna-sprzedaży lub faktura),
 • dowód rejestracyjny oraz karta pojazdu od poprzedniego właściciela (jeśli auto było już zarejestrowane),
 • polisa OC,
 • dokument potwierdzający dokonanie przeglądu technicznego (jeśli jest wymagany),
 • dowód osobisty lub paszport.

Warto sprawdzić czy wszystkie dane w dokumentach są zgodne i czytelne. Przyspieszy to proces rejestracji. Dokumenty powinny być oryginalne lub poświadczone notarialnie. W przypadku rejestracji online, konieczne będą skany tych dokumentów.

Jeśli kupiliśmy samochód od firmy, potrzebne będzie dodatkowo zaświadczenie o braku podstaw do wykreślenia firmy z CEIDG. Natomiast przy zakupie od osoby prawnej - odpis KRS sprzedawcy nie starszy niż 3 miesiące.

Uzupełnienie brakujących danych

Czasem zdarza się, że w dokumentach brakuje jakichś istotnych informacji np. numeru VIN lub silnika. W takiej sytuacji należy udać się do rzeczoznawcy samochodowego, który naniesie brakujące dane.

Posiadanie kompletu wypełnionych prawidłowo dokumentów znacząco ułatwi i przyśpieszy cały proces rejestracji samochodu.

Gdzie złożyć wniosek o rejestrację w Katowicach

Rejestracja samochodu we Katowicach jest możliwa w kilku miejscach. Przede wszystkim online lub osobiście w Wydziale Komunikacji:

 • Urząd Miasta Katowice, ul. Francuska 70, Wydział Komunikacji
 • portal obywatel.gov.pl
 • strona e-puap.gov.pl.

Rejestrację samochodu online można przeprowadzić wygodnie z domu, bez stania w kolejkach. Wystarczy mieć profil zaufany i przygotować skany wymaganych dokumentów.

Rejestrację w urzędzie wykonujemy osobiście. Należy się uzbroić w cierpliwość, bo przeważnie są kolejki. Zaoszczędzi to jednak wysyłki dokumentów pocztą i oczekiwania na ich zwrot z nowymi tablicami rejestracyjnymi i dowodem rejestracyjnym.

Wydział Komunikacji

Wydział Komunikacji w Katowicach znajduje się przy ul. Francuskiej 70 (parter). Jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 do 15:30.

W urzędzie rejestrujemy zarówno nowe, jak i używane samochody sprowadzone do Polski. Wydział Komunikacji wyda tabliczki rejestracyjne i nalepkę legalizacyjną na szybę.

Czytaj więcej: Zakaz wyprzedzania przez tiry na autostradzie - Przepisy i zasady ruchu drogowego

Ile kosztuje rejestracja samochodu w 2023 roku

Koszt rejestracji samochodu osobowego we Katowicach w 2023 roku wynosi łącznie:

 • 250 zł - opłata ewidencyjna
 • 0,5% wartości pojazdu - podatek od czynności cywilnoprawnych

Przy samochodzie wartym 15 000 zł, całkowity koszt rejestracji auta będzie więc wynosił:

Opłata ewidencyjna: 250 zł
Podatek od czynności cywilnoprawnych (0,5% z 15 000 zł): 75 zł
Łączny koszt 325 zł

Warto sprawdzić u ubezpieczyciela koszt obowiązkowego OC, który również trzeba opłacić przy rejestracji pojazdu.

Koszt rejestracji zależy od wartości pojazdu

Im droższy samochód, tym wyższy podatek od czynności cywilnoprawnych, a co za tym idzie - wyższy całkowity koszt rejestracji. W przypadku nowych aut, podstawą określenia wartości jest faktura zakupu lub cena katalogowa pojazdu.

Krok po kroku procedura rejestracji online

Procedura rejestracji samochodu we Katowicach - Rejestracja online

Rejestracja samochodu przez internet daje szereg korzyści - przede wszystkim oszczędza czas, pozwala uniknąć stania w kolejkach i wielokrotnego odwiedzania urzędu. Oto krok po kroku procedura rejestracji samochodu online:

 1. Zaloguj się na swoje konto w portalu obywatel.gov.pl lub na platformie ePUAP.
 2. Wypełnij odpowiedni wniosek o rejestrację pojazdu - dostępny na obywatel.gov.pl oraz epuap.gov.pl.
 3. Dołącz skany wszystkich wymaganych dokumentów: dowodu zakupu auta, dotychczasowego dowodu rejestracyjnego, polisy OC itd.
 4. Upewnij się, że skany są wyraźne i czytelne.
 5. Podpisz wniosek profilem zaufanym.
 6. Wyślij dokumenty do urzędu miasta, w którym chcesz zarejestrować auto. W naszym przypadku jest to Urząd Miasta Katowice.
 7. Poczekaj na informację o gotowości do odbioru dowodu rejestracyjnego i tabliczki z numerem rejestracyjnym.
 8. Odbierz dokumenty w urzędzie lub pocztą (za dodatkową opłatą ok. 40 zł).
 9. Zamontuj tablicę rejestracyjną i na szybie samochodu umieść nalepkę z numerem rejestracyjnym - teraz pojazd jest gotowy do jazdy!

Jak widać, procedura rejestracji samochodu online nie jest skomplikowana. Kluczowe jest posiadanie profilu zaufanego oraz skanów niezbędnych dokumentów. Reszta to już tylko formalność!

Jakich dokumentów potrzebujesz do rejestracji

Aby zarejestrować samochód w Polsce, trzeba przygotować odpowiednie dokumenty. Jakie dokumenty są potrzebne do rejestracji auta?

 • dowód zakupu pojazdu - umowa kupna-sprzedaży lub faktura VAT
 • dowód rejestracyjny oraz karta pojazdu od poprzedniego właściciela
 • polisa ubezpieczenia OC
 • dowód osobisty lub paszport (właściciela pojazdu)
 • dokumenty dodatkowe w niektórych przypadkach, np. opinia rzeczoznawcy.

W przypadku rejestracji online, oprócz oryginałów dokumentów, potrzebne będą również ich zeskanowane kopie do załączenia we wniosku o rejestrację przesyłanym przez internet.

Skany muszą być wyraźne i czytelne - w przeciwnym razie rejestracja auta może zostać wstrzymana do momentu dostarczenia lepszej jakości skanów lub oryginałów dokumentów.

Wymagania odnośnie skanów dokumentów

Urząd Miasta Katowice akceptuje skany dokumentów w formacie JPG, JPEG lub PDF. Pojedynczy plik nie może przekraczać wielkości 5 MB. Optymalna rozdzielczość skanów to 300-600 dpi.

Dokumenty takie jak umowa kupna-sprzedaży czy faktura powinny zostać zeskanowane w całości (wszystkie strony). Nie może na nich znajdować się żadne oznaczenie „Przedstawiono w oryginale".

Formalności przy rejestracji samochodu sprowadzonego z zagranicy

W przypadku rejestracji auta sprowadzonego z zagranicy, dodatkowo potrzebne jest zaświadczenie o pochodzeniu pojazdu lub faktura zakupu za granicą. Auto musi mieć też uregulowany status celny i podatkowy.

Kiedy otrzymasz tablice rejestracyjne i dowód rejestracyjny

Zarówno przy rejestracji osobistej, jak i online, na wydanie i dostarczenie tablic rejestracyjnych oraz dowodu rejestracyjnego trzeba zwykle poczekać około 2 tygodnie. Jest to szacunkowy czas oczekiwania, który w praktyce może być nieco dłuższy lub krótszy.

W przypadku rejestracji online dokumenty należy odebrać osobiście w urzędzie lub poprosić o ich przesłanie pocztą. Za przesyłkę trzeba jednak zapłacić około 40 zł.

Najszybszym sposobem na rejestrację auta jest skorzystanie z rejestracji online - formalności ograniczone są wtedy do minimum, a całą resztę załatwia za nas urząd.

Po zamontowaniu tablic rejestracyjnych i oznaczeniu szyby naklejką z numerem rejestracyjnym, auto jest gotowe do poruszania się po drogach. Należy pamiętać o opłaceniu obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Podsumowanie

Rejestracja samochodu w Katowicach nie należy do skomplikowanych procedur. Ogromną zaletą jest możliwość rejestracji online, bez konieczności wielokrotnego odwiedzania urzędu. Kluczowe przy rejestracji jest posiadanie kompletu dokumentów - dowodu zakupu, OC i uprawnień do kierowania pojazdem. Rejestrację auta przeprowadzimy najszybciej za pomocą stron obywatel.gov.pl lub e-puap.gov.pl. Cały proces nie powinien zająć dłużej niż 2 tygodnie od momentu złożenia wniosku online.

Rejestracja samochodu w Katowicach wiąże się z opłatą w wysokości 250 zł oraz 0,5% wartości pojazdu (podatek od czynności cywilnoprawnych). Przygotowując dokumenty i skany, warto sprawdzić czy są kompletne i czytelne - przyspieszy to całą procedurę. Po otrzymaniu tablic rejestracyjnych i oznaczeniu szyby naklejką z numerem rejestracyjnym, można jeździć nowym samochodem bez obaw o konsekwencje.

Rejestrując samochód osobiście, należy uzbroić się w cierpliwość - kolejki w urzędzie bywają długie. Procedura rejestracji online pozwala zaoszczędzić czas i ominąć kolejki. Całość załatwiamy przez internet, a dokumenty odbieramy pocztą lub osobiście, bez konieczności ponownych wizyt w urzędzie.

Mamy nadzieję, że informacje zawarte w tym artykule pozwolą sprawnie i bezproblemowo zarejestrować samochód w Katowicach. Nowe auto od pierwszego dnia będzie mogło służyć do jazdy zgodnie ze wszelkimi regulacjami prawnymi.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Jak sprawdzić auto ze Szwecji - sprawdzenie auta po numerze VIN, historia pojazdu, opłaty i koszty
 2. Definicja wypadku drogowego i kolizji - Co to jest wypadek drogowy?
 3. Auta z Włoch - Import samochodów z Włoch - Opinie
 4. Jak sprawdzić wersję i wyposażenie pojazdu po numerze VIN
 5. Jak jeździć autem: technika jazdy samochodem dla początkujących
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Radosław Witkowski
Radosław Witkowski

Jestem doradcą w salonach samochodowych. Doradzam klientom przy wyborze odpowiedniego modelu auta, koloru, wyposażenia. Dzielę się też moją wiedzą na temat nowych technologii stosowanych w najnowszych modelach samochodów.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły