Jesteśmy dyspozycyjni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku. W każde święta i weekendy pomagamy kierowcom w problemach drogowych w Łodzi i jej okolicach.

BLOG

Wypadek na drodze – jak się zachować, co robić?

Wypadki drogowe były, są i niestety nadal będą. Ich liczba od kilku lat utrzymuje się na mniej więcej tym samym poziomie. Wciąż jest to ogromna liczba, bo na drogach każdego roku tysiące ludzi uczestniczą w wypadkach. Znaczna ich część jest sprawcami, ale niestety zdarza się wiele osób poszkodowanych i ofiar. Na czele przyczyn kolizji znajduje się pijany kierowca. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że nawet niewielka ilość alkoholu może doprowadzić do tragedii za kółkiem.

Świadomość reagowania w nagłych sytuacjach jest na drodze najważniejsza. Poniżej prezentujemy kilka rad, które mogą Ci pomóc w niebezpiecznej sytuacji drogowej.

OBOWIĄZKOWE WYPOSAŻENIE AUTA

Będąc kierowcą koniecznie pamiętaj o posiadaniu w swoim samochodzie podstawowych elementów, takich jak gaśnica oraz trójkąt ostrzegawczy. Dobrze mieć w aucie apteczkę. Wszystkie te przedmioty mogą się przydać, jeżeli będziesz sprawcą, ofiarą lub świadkiem wypadku samochodowego. Gaśnicą możesz spryskać elementy pod maską, apteczka pomoże w zaopatrzeniu niewielkich ran. Natomiast trójkąt pozwala ostrzec innych uczestników ruchu drogowego o wystąpieniu zdarzenia na drodze.

ŚWIADEK WYPADKU

Jeżeli jesteś świadkiem zdarzenia drogowego, musisz pamiętać o zatrzymaniu się w bezpiecznym miejscu oraz włączając światła awaryjne. Zatrzymywanie się w niepewnym miejscu grozi kolejnym wypadkiem i zamiast pomóc, sam możesz uznać uszczerbku na zdrowiu lub ktoś z nieuwagi może uderzyć w Twój pojazd. Następnie podejdź do uszkodzonego samochodu i sprawdź stan osób poszkodowanych. Zgodnie z polskim prawem kierowca lub świadek mają obowiązek udzielenia pierwszej pomocy osobom poszkodowanym.

STAN OSÓB POSZKODOWANYCH

Pierwszą czynnością, którą należy wykonać, jest sprawdzenie, czy osoba poszkodowana jest przytomna. Najprościej jest zrobić to zadając pytanie “słyszy mnie pan/i”?. Jeżeli osoba nie daje żadnego znaku życia, trzeba sprawdzić, czy oddycha. Wykonać to trzeba poprzez obserwację ruchów klatki piersiowej albo zbliżając usta do osoby poszkodowanej. Jeżeli w dalszym ciągu nie widać oznak życia, należy sprawdzić puls na nadgarstku lub szyi.Jeżeli osoba nie oddycha, konieczne jest przystąpienie do akcji reanimacyjnej.

Resuscytacja krążeniowo-oddechowa u osoby dorosłej:

  • początek działań ratujących od 30 uciśnięć,
  • miejsce ucisku: dwa palce wyżej niż dolna linia mostka,
  • głębokość ucisku: 4-5 cm,
  • proporcje ucisku do wdechu: 30:2,
  • częstotliwość ucisku: 100 na minutę.

Jeżeli osoba poszkodowana w wypadku oddycha, należy sprawdzić, czy nie ma krwotoku. Jeżeli krwotok wystąpił, konieczne jest jego zatamowanie.

TELEFON NA POGOTOWIE

Zadzwoń na pogotowie lub poproś kogoś, kto jest nieopodal o wezwanie karetki pogotowia. Podczas wykonania takiego telefonu należy podać swoje imię i nazwisko, miejsce zdarzenia, liczbę poszkodowanych oraz ich stan, a także wszystkie niezbędne informacje, które ułatwią ratownikom szybsze udzielenie pomocy poszkodowanym.

USTAW TRÓJKĄT

Pamiętaj o ustawienia trójkąta ostrzegawczego: 100 metrów za pojazdem na autostradzie, 30-50 metrów w terenie niezabudowanym, a w terenie zabudowanym przy samochodzie. Dobrze byłoby sprawdzić stan pojazdów biorących udział w wypadku, by wyeliminować ewentualne wycieki paliwa lub gazu.

(NIE)PRZESUWANIE ODŁAMKÓW POJAZDU

Pamiętaj o tym, aby pomagając rannym w wypadku, nie przesuwać żadnego rodzaju części oderwanych od pojazdu, czy innych odłamków. Jakiekolwiek dodatkowe ślady na przedmiotach utrudniają policji ustalenie przebiegu wypadku. Do momentu przyjazdu policji, miejsce, w którym wydarzył się wypadek, powinno pozostać w takim stanie, w jakim było zaraz po wypadku.

CO ZE ZNISZCZONYMI SAMOCHODAMI?

auto po wypadku

Zdrowie Twoje oraz współpasażerów powinno być priorytetem

Często zdarza się, że po wypadku osoby poszkodowane ani sprawcy wypadku, nie myślą o wezwaniu pomocy drogowej. W sytuacji, w której osoby biorące udział w zdarzeniu z różnych przyczyn nie są w stanie wezwać lawety, sprawą zajmie się policja. Niemożliwością jest znalezienie i zapamiętanie pomocy drogowej w każdym mieście. Jeśli jednak jedziesz do danego kraju, warto sprawdzić najlepsze firmy świadczące usługi pomocy na drodze.

OŚWIADCZENIE

Często jest tak, że na drodze doszło do drobnej stłuczki, w wyniku której nikt nie ucierpiał. W takich sytuacjach zazwyczaj w jednym i drugim aucie obszorowany lub wgnieciony jest jeden z elementów karoserii. Wtedy wystarczy kilka formalności i/lub wezwanie policji i sprawa zostanie rozwiązana. Ważnym dokumentem w takiej sytuacji jest oświadczenie o okolicznościach stłuczki lub wypadku, które musi zawierać dokładny opis miejsca zdarzenia (w tym adres, ulica). W takim oświadczeniu koniecznie należy podać dokładne dane pojazdu, dane osoby prowadzącej samochód oraz datę zdarzenia. Umieścić trzeba także numer i organ wydający prawo jazdy. Dodatkowo wpisać należy nazwę ubezpieczyciela wraz z numerem polisy. Potrzebny będzie także opis uszkodzeń samochodu oraz wskazanie winnego. Jeśli nie uda się go wskazać, należy wezwać policję. Do oświadczenia dobrze jest dostarczyć szkic sytuacyjny razem z rozłożeniem pasów ruchów, pojazdów przed, a także po zdarzeniu, sygnalizacją świetlną, znakami drogowymi itd. Sporo ubezpieczycieli wymaga zgłoszenia telefonicznie stłuczki zaraz po jej wystąpieniu. Wartym zapamiętania jest pomysł spisania danych świadków oraz wykonanie zdjęć miejsca stłuczki.

rozbite auto na drzewie

Nie zwlekaj z pomocą osobom poszkodowanym w wypadku! Tu każda sekunda ma znaczenie

Jeśli spór związany z ustaleniem winnego się nie kończy, powinno wezwać się policję, która ten spór rozstrzygnie. Policja obowiązkowo musi być na miejscu stłuczki, jeżeli któryś z kierowców nie posiada ubezpieczenia OC oraz innych dokumentów lub jest pod wpływem alkoholu. Po upewnieniu się, że kierowca nie posiada dokumentów, polisy lub jest pijany – funkcjonariusze ukarzą sprawcę mandatem, a także sporządzą notatkę służbową wraz z danymi uczestników zdarzenia. Decyzja policjantów jest bardzo ważna w momencie, w którym ubezpieczyciel sprawdzał będzie wiarygodność stłuczki. Jeżeli sprawca zdarzenia drogowego nie przyjmie mandatu, wówczas sprawa zostanie skierowana do sądu.