Auta

Wymiana tablic rejestracyjnych we - Termin wymiany, Tablice rejestracyjne

Autor Dorian Nowak
Dorian Nowak11.12.20235 min.
Wymiana tablic rejestracyjnych we - Termin wymiany, Tablice rejestracyjne

Wymiana tablic rejestracyjnych we właściwym terminie jest obowiązkowa dla każdego kierowcy. Niezastosowanie się do tych przepisów grozi mandatem. W artykule wyjaśnimy, kiedy należy wymienić tablice rejestracyjne, jakie są procedury wymiany oraz ile kosztuje. Przedstawimy również wymagania dotyczące nowych tablic rejestracyjnych.

Kluczowe wnioski:
 • Tablice rejestracyjne trzeba wymienić raz na 10 lat lub po zmianie właściciela pojazdu.
 • Wymianę tablic rejestracyjnych można zlecić w wydziale komunikacji lub warsztacie samochodowym.
 • Koszt nowych tablic rejestracyjnych to około 80 zł.
 • Nowe tablice rejestracyjne muszą spełniać standardy jakości i bezpieczeństwa.
 • Niewymienione tablice rejestracyjne w terminie skutkują mandatem do 500 zł.

Kiedy wymienić tablice rejestracyjne

Wymiana tablic rejestracyjnych we właściwym terminie jest obowiązkowa dla każdego właściciela pojazdu. Należy ją przeprowadzić najpóźniej po upływie 10 lat od dnia wydania dowodu rejestracyjnego. Po tym czasie stare tablice tracą swoją ważność.

Oprócz tego konieczna jest wymiana tablic rejestracyjnych we w przypadku zmiany właściciela pojazdu. Nowy właściciel musi zarejestrować auto na siebie i wymienić tablice w ciągu 30 dni od momentu zakupu.

Należy również pamiętać o wymianie tablic rejestracyjnych w momencie zmiany adresu zamieszkania na inne województwo. Wówczas konieczne będzie oznaczenie pojazdu zgodnie z nowym miejscem zameldowania.

Kiedy nie trzeba wymieniać tablic rejestracyjnych

Nie wszystkie zmiany w danych pojazdu lub właściciela wymagają wymiany tablic rejestracyjnych. Jeśli np. zmienimy nazwisko lub adres zamieszkania w obrębie tego samego województwa, możemy zachować swoje dotychczasowe tablice.

Jak wymienić tablice rejestracyjne

Aby wymienić tablice rejestracyjne, musimy udać się do wydziału komunikacji właściwego dla miejsca naszego zamieszkania. Potrzebne będą do tego następujące dokumenty:

 • wniosek o rejestrację pojazdu
 • dowód osobisty
 • ubezpieczenie OC
 • dowód rejestracyjny
 • dowód tożsamości pojazdu (karta pojazdu lub faktura zakupu)

Za wydanie nowych tablic rejestracyjnych urząd pobierze opłatę w wysokości ok. 80 zł. Można również zlecić wymianę tablic rejestracyjnych w wybranym warsztacie samochodowym, co nieco przyspieszy cały proces.

Czytaj więcej: Gwarantowane używane Opel - salon Opla używane auta

Gdzie wymienić tablice rejestracyjne

Tablice rejestracyjne wymieniamy w wydziale komunikacji urzędu miasta lub gminy właściwego dla naszego miejsca zamieszkania. Może to być urząd dzielnicy lub gminy, w której jesteśmy zameldowani. Przed wizytą warto sprawdzić dokładny adres na stronie internetowej urzędu.

Alternatywą jest zlecenie wymiany tablic rejestracyjnych w wybranym warsztacie samochodowym, który ma podpisaną umowę z wydziałem komunikacji. Pracownik warsztatu złoży wniosek oraz odbierze i załatwi wszelkie formalności w urzędzie w naszym imieniu.

Gdzie kupić tablice rejestracyjne

Nie można samemu kupić tablic rejestracyjnych. Są one ściśle dostosowane do danych pojazdu i właściciela, dlatego wydaje je tylko urząd komunikacji. Nie wolno też używać tablic rejestracyjnych przeniesionych z innego auta.

Ile kosztuje wymiana tablic rejestracyjnych

Wymiana tablic rejestracyjnych we - Termin wymiany, Tablice rejestracyjne

Koszt nowych tablic rejestracyjnych to standardowo ok. 80 zł, wliczając:

60 zł - opłata za wydanie tablic rejestracyjnych
18,50 zł - opłata ewidencyjna
0 lub 5,40 zł - opłata skarbowa za pełnomocnictwo (jeśli korzystamy z usług warsztatu)

Koszty mogą być nieco niższe przy internetowej rezerwacji wizyty lub wyborze tzw. tablic ekologicznych. Poza standardowymi opłatami mogą pojawić się dodatkowe koszty, np. za wydanie wtórnika dowodu rejestracyjnego w przypadku jego zgubienia.

Należy pamiętać, że za niewymienione tablice rejestracyjne grozi mandat w wysokości nawet 500 zł.

Nowe tablice rejestracyjne - wymagania

Nowe tablice rejestracyjne muszą spełniać określone normy bezpieczeństwa i jakości. Są wykonane ze specjalnego aluminium powlekanego lakierem zapewniającym odporność m.in. na warunki atmosferyczne i promieniowanie UV.

Na tablicach znajdują się oznaczenia literowe województwa, powiatu oraz cyfry i litery identyfikujące pojazd. Litery i cyfry mają określoną wielkość i krój pisma dla zapewnienia czytelności. Na tablicy tylnej umieszczony jest dodatkowo znak PL wyróżniający pojazdy polskie.

Czy trzeba wymieniać tablice rejestracyjne

Tak, wymiana tablic rejestracyjnych jest obowiązkowa. Przede wszystkim dlatego, że z czasem ich czytelność się pogarsza. Po 10 latach litery i cyfry tracą wyrazistość, co może utrudniać ich identyfikację. W konsekwencji zwiększa to ryzyko problemów w ruchu drogowym oraz niepotrzebnych komplikacji.

Poza aspektem bezpieczeństwa niewymienione tablice rejestracyjne oznaczają zaniedbanie ustawowego obowiązku, za co grożą konsekwencje finansowe.

Podsumowanie

Przepisy nakazują wymianę tablic rejestracyjnych co 10 lat od pierwszej rejestracji pojazdu. Dotyczy to każdego auta bez względu na jego stan oraz przebieg. Niewywiązanie się z tego obowiązku skutkuje mandatem, dlatego warto pamiętać o odpowiednim terminie wymiany.

Proces wymiany tablic rejestracyjnych jest prosty i sprowadza się do wizyty w wydziale komunikacji wraz z wymaganymi dokumentami. Można również skorzystać z pośrednictwa warsztatu samochodowego. Koszt nowych tablic rejestracyjnych to standardowo około 80 zł.

Nowe tablice muszą spełniać normy jakości i bezpieczeństwa - są odporne na warunki atmosferyczne i zapewniają dobrą czytelność przez cały okres użytkowania. Oprócz względów praktycznych, regularna wymiana jest też realizacją ustawowego obowiązku.

Podsumowując, 10-letnia wymiana tablic rejestracyjnych jest koniecznością wynikającą z przepisów. Warto wykonać ją w terminie, aby uniknąć problemów na drodze i ewentualnych kar finansowych. Proces jest prosty i nie powinien nastręczać trudności.

Najczęstsze pytania

Tablice rejestracyjne trzeba wymienić najpóźniej po upływie 10 lat od pierwszej rejestracji pojazdu. Konieczna jest też wymiana po zmianie właściciela auta oraz przy zmianie adresu zamieszkania na inne województwo.

Standardowy koszt nowych tablic rejestracyjnych to około 80 zł. W kwocie tej mieszczą się opłata za wydanie tablic, opłata ewidencyjna oraz ewentualnie opłata skarbowa za pełnomocnictwo.

Tablice rejestracyjne wymieniamy w wydziale komunikacji urzędu gminy/miasta właściwego dla miejsca zamieszkania. Można też zlecić wymianę w wybranym warsztacie samochodowym.

Nie, tablice rejestracyjne są ściśle związane z danymi pojazdu i właściciela. Można je otrzymać tylko w urzędzie komunikacji po złożeniu stosownego wniosku i dokonaniu opłaty.

Za niewymienione tablice rejestracyjne w ustawowym terminie grozi mandat w wysokości nawet 500 zł. Pojazd z nieważnymi tablicami nie powinien też poruszać się po drogach publicznych.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Jak sprawdzić auto ze Szwecji - sprawdzenie auta po numerze VIN, historia pojazdu, opłaty i koszty
 2. Definicja wypadku drogowego i kolizji - Co to jest wypadek drogowy?
 3. Auta z Włoch - Import samochodów z Włoch - Opinie
 4. Jak sprawdzić wersję i wyposażenie pojazdu po numerze VIN
 5. Jak jeździć autem: technika jazdy samochodem dla początkujących
Autor Dorian Nowak
Dorian Nowak

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym. Testuję nowe modele aut i oceniam je pod kątem osiągów, wyposażenia, komfortu jazdy. Piszę też poradniki jak kupić dobry samochód i na co zwrócić uwagę przy zakupie używanego auta.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły