Jesteśmy dyspozycyjni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku. W każde święta i weekendy pomagamy kierowcom w problemach drogowych w Łodzi i jej okolicach.

BLOG

Transport HDS – co to jest i do czego służy?

Transportem HDS na terenie Łodzi zajmujemy się od wielu lat. Dzięki naszej wiedzy oraz doświadczeniu możemy odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytanie, czyli – Co to jest transport HDS? Jeśli chcecie się dowiedzieć czym jest i do czego służy, przeczytajcie nasz artykuł.

Co oznacza HDS? Transport HDS w Łodzi

Jeśli chcemy mówić o transporcie HDS powinniśmy sobie najpierw powiedzieć, co w ogóle oznacza ten skrót. Tak więc skrót HDS to żadna skomplikowana nazwa, a oznacza Hydrauliczny Dźwig Samochodowy. Jest to samochód ciężarowy, który posiada specjalny żuraw zwany przeładunkowym. Jest to samobieżne urządzenie, które możemy wykorzystać do załadunku oraz rozładunku przytwierdzone do samochodu ciężarowego. Obrotowe ramię dźwigu to robocza część samochodu z HDS. Dzięki niemu możemy przenosić elementy o różnej wadze. Dźwig napędzany jest pompą hydrauliczną, a pompa zasilana jest za pomocą silnika spalinowego pojazdu. Jeśli potrzebny jest ci transport HDS w Łodzi sprawdź naszą ofertę usług z hds.

Co to jest transport HDS?

Transport HDS to przewożenie, załadunek i rozładunek za pomocą samochodu ciężarowego z zamontowanym dźwigiem HDS. Tego typu samochody mogą bez problemu poruszać się po drogach i dodatkowo są w stanie przetransportować ładunek o znacznych rozmiarach i ogromnej wadze. Nie tylko na transporcie kończy się ich zadanie, ponieważ mogą one również przenieść nienormatywny ładunek, który przetransportowały. HDS idealnie sprawdzi się również na miejscu lub placu budowy gdzie koniecznie jest tylko przeniesienie danego materiału i użycie dźwigu. Za jego pomocą można przenosić i transportować palety, metalowe części konstrukcji, maszyny budowlane, prefabrykaty, kontenery, przemysłowe urządzenia elektryczne, maszyny produkcyjne, wózki widłowe, konstrukcje domów oraz różnego rodzaju surowce. Za pomocą dźwigu HDS można też w łatwy sposób zamontować wielkoformatowe reklamy. Tak więc jest to kompleksowa usługa. Transportem HDS zajmujemy się na terenie Łodzi i okolic.

montaż słupów na budowie za pomocą hds

Rodzaje dźwigów HDS

Na rynku na przestrzeni lat pojawiło się wiele nowych rozwiązań i ulepszeń klasycznego dźwigu zamontowanego na samochodzie ciężarowym. Aktualnie możemy podzielić je na kilka rodzajów w zależności od rodzaju podwozia, udźwigu, zasięgu pracy dźwigu oraz użytego osprzętu do dźwigania. Do najpopularniejszych należą między innymi:

 • do użytku ogólnego – tego rodzaju dźwig montowany jest na podwoziu a jego wysięgnik może pracować poziomo oraz pionowo,
 • do wycinki lasu – tego rodzaju dźwig zamiast haków na końcu ma specjalne chwytaki, które służą do przenoszenia drewna,
 • do transportu HDS – tego rodzaju dźwig montowany jest zaraz za siedzeniem kierowcy i używany głównie przez firmy transportowe,
 • ostatnim rodzajem są dźwigi montowane na tylnej części, które dodatkowo posiadają skrzynię ładunkową.

Samochody z HDS wykorzystywane są między innymi przez firmy transportowe, w przemyśle, budownictwie, przez samorządy, straż pożarną oraz pomoc drogową.

Praca dźwigiem HDS w Łodzi

Podczas pracy dźwigiem HDS należy zachować  szczególną ostrożność oraz przestrzegać wszelkich zasad bezpieczeństwa. Przede wszystkim samochód powinien być ustawiony na stabilnym i twardym podłożu. Zainstalowane w pojeździe nóżki powinny być rozciągnięte i ustawione tak by praca była bezpieczna. Dźwig powinien pracować w bezpiecznej odległości od linii wysokiego napięcia. Podczas jego pracy powinny być włączone światła ostrzegawcze i zaciągnięty hamulec ręczny a pod koła powinny zostać podłożone kliny. Za każdym razem samochód z dźwigiem HDS powinien być sprawny i posiadać wszelkie systemy zabezpieczeń.

załadunek łodzi za pomocą hds

Zalety transportu HDS

Nasza firma zajmująca się transportem HDS na terenie Łodzi jak i pozostałe firmy w tym mieście oraz na terenie naszego kraju z perspektywy klienta posiadają wiele zalet. Możemy indywidualnie dopasować rodzaj transportu do potrzeb naszego klienta. Każde zlecenie na transport HDS w Łodzi jesteśmy w stanie wykonać w całości od początku do końca zaczynając od zaplanowania, przez załadunek, kończąc na rozładunku bez angażowania dodatkowych osób. Do zalet transportu HDS zaliczamy:

 • ekonomiczność, ponieważ takie rozwiązanie pozwala na minimalizację kosztów,
 • szybkie wykonanie usługi,
 • jest to komfortowe rozwiązanie, ze względu na możliwości dźwigu HDS,
 • wykorzystywanie do pracy samochodu z dźwigiem HDS przyczynia się do wzrostu efektywności pracowników,
 • transport HDS jak i sam dźwięk nie mają praktycznie żadnych ograniczeń w swoim zastosowaniu,
 • usługi te są wszechstronne i możemy z nich skorzystać w wielu branżach,
 • samochody z HDS posiadają bardzo duży udźwig, dzięki czemu są w stanie przenosić duże i ciężkie elementy,
 • możliwość zastosowania różnych uchwytów i akcesoriów, dzięki czemu poradzą sobie z praktycznie każdym ładunkiem.

Uprawnienia na transport HDS Łódź

Jak każda maszyna na terenie budowy lub w firmie transportowej wymaga odpowiednich uprawnień, aby móc ją obsługiwać. Tak samo jest w przypadku dźwigu HDS oraz transportu zorganizowanego za pomocą tego pojazdu. Każdy, kto wiąże swoje zatrudnienie lub przyszłość w tej branży powinien ukończyć kurs na HDS, który daje odpowiednie uprawnienia. Zrobić go mogą osoby, które ukończyły 18 lat, posiadają prawo jazdy kategorii B lub C oraz posiadają zaświadczenie od lekarza uprawnionego do wykonywania badań profilaktycznych. Jeśli chodzi o sam kurs to trwa on około 40 godzin dydaktycznych, a koszta z nim związane to około 700-800 zł. Na kurs w Łodzi możecie się zapisać w Ogólnopolskim Centrum Kursów Specjalistycznych.

załadunek auta na lawetę

Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy wam temat związany z transportem HDS oraz ze związanymi z nim aspektami, chociażby działania i pracy dźwigu. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą szeroką ofertą usług również z zakresu pomocy drogowej oraz do zapoznania się z pozostałymi artykułami na naszym blogu na przykład – Jak samodzielnie wymienić koło w samochodzie.