Prawo Jazdy

Tablice rejestracyjne województw i oznaczenia tablic rejestracyjnych - Polska

Autor Dorian Nowak
Dorian Nowak11.12.20235 min.
Tablice rejestracyjne województw i oznaczenia tablic rejestracyjnych - Polska

Tablice rejestracyjne województw, Oznaczenia tablic rejestracyjnych w Polsce reguluje szereg przepisów, które określają m.in. ich wygląd, oznaczenia literowe dla poszczególnych regionów oraz dodatkowe symbole informacyjne. W niniejszym artykule przybliżymy Czytelnikom zasady funkcjonowania tablic rejestracyjnych w naszym kraju.

Kluczowe wnioski:
 • Tablice rejestracyjne w Polsce składają się z oznaczeń literowych regionu, cyfr i dodatkowych symboli.
 • Każde województwo ma przypisany unikalny zestaw liter, który widnieje na rejestracji.
 • Istnieją specjalne tablice, m.in. dla pojazdów zabytkowych czy dyplomatycznych.
 • Na tablicach rejestracyjnych umieszcza się szereg dodatkowych oznaczeń, jak data ważności czy symbole UE.
 • Niektóre pojazdy, jak motocykle, mają tylko jedną tablicę rejestracyjną.

Tablice rejestracyjne poszczególnych województw

Tablice rejestracyjne w Polsce są przypisane do konkretnych województw na podstawie oznaczeń literowych. Każdy region naszego kraju ma określony zestaw od jednej do trzech liter, które muszą znajdować się na rejestracji pojazdów zarejestrowanych właśnie tam.

I tak na przykład województwo mazowieckie ma oznaczenie W, łódzkie - LD, a podkarpackie - R. Dzięki temu na pierwszy rzut oka wiemy, skąd dokładnie pochodzi dany samochód. Oprócz samych liter każde województwo ma też przydzielony zakres numerów rejestracyjnych.

Zmiana województwa a tablice rejestracyjne

Co w sytuacji, gdy zmieniamy miejsce zamieszkania i województwo, w którym mamy zarejestrowany pojazd? Czy trzeba wtedy wymieniać tablice rejestracyjne? Okazuje się, że nie.

Przepisy dopuszczają możliwość poruszania się pojazdem z "obcymi" oznaczeniami regionalnymi. Warunkiem jest posiadanie adresu zamieszkania właściciela samochodu zgodnego z województwem widniejącym na rejestracji.

Oznaczenia literowe tablic rejestracyjnych

Jak już wspomnieliśmy, każde z 16 polskich województw ma własny zestaw liter, który musi znaleźć się na rejestracji. Oznaczenia te są następujące:

 • DS - dolnośląskie
 • KP - kujawsko-pomorskie
 • LD - łódzkie

Pełną listę oznaczeń literowych dla poszczególnych regionów znajdziesz w poniższej tabeli:

Województwo Oznaczenia literowe
Dolnośląskie DS
Kujawsko-pomorskie KP
Lubelskie LU

Jak widać, literowe oznaczenia województw na tablicach rejestracyjnych w Polsce składają się najczęściej z dwóch liter. Tylko cztery regiony - łódzkie, mazowieckie, podkarpackie i śląskie - mają po jednej literze.

Czytaj więcej: Zakaz wyprzedzania przez tiry na autostradzie - Przepisy i zasady ruchu drogowego

Symbole i znaki na tablicach rejestracyjnych

Oprócz oznaczeń literowych i cyfr, na polskich tablicach rejestracyjnych muszą lub mogą znajdować się także pewne dodatkowe symbole. Należą do nich między innymi:

 • niebieska flaga UE z oznaczeniem PL
 • symbol województwa
 • znak legalizacyjny z datą badania technicznego

Umieszczanie tych dodatkowych oznaczeń jest obowiązkowe w przypadku rejestracji pojazdów po raz pierwszy. Przy wymianie tablic, na przykład po wygaśnięciu daty badania technicznego, trzeba pamiętać o ich ponownym dodaniu.

Polskie tablice rejestracyjne - przepisy i wymogi

Tablice rejestracyjne województw i oznaczenia tablic rejestracyjnych - Polska

Polskie tablice rejestracyjne i zasady ich nadawania regulowane są przez Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów. Przepisy te określają między innymi:

- liczbę tablic rejestracyjnych dla danego typu pojazdu (jedna lub dwie),

- wymaganą wielkość i kształt tablic,

- dopuszczalne materiały do produkcji tablic (blaszka stalowa lub aluminium),

- kolorystykę tablic rejestracyjnych (żółte z czarnymi znakami),

- czcionkę, wielkość i rozmieszczenie poszczególnych elementów (liter, cyfr, symboli).

Przepisy precyzyjnie więc regulują wygląd i parametry polskich tablic rejestracyjnych.

Tablice rejestracyjne dla pojazdów specjalnych

Oprócz zwykłych tablic rejestracyjnych, istnieją również tablice przeznaczone dla pojazdów specjalnych. Są to między innymi:

Tablice rejestracyjne z czarnym paskiem pośrodku informują o statusie pojazdu dyplomatycznego i przysługują jedynie przedstawicielom zagranicznych misji.

- tablice dyplomatyczne (czarne z żółtym paskiem pośrodku),

- tablice dealerów samochodowych (żółte z czerwonym paskiem),

- tablice tymczasowe, tzw. czerwonki (czerwone z białymi znakami),

- tablice zabytkowe (żółte z czarnym paskiem i napisem Zabytek).

Tego typu rejestracje specjalne przysługują bardzo konkretnym grupom pojazdów i podlegają oddzielnym regulacjom.

Tablice rejestracyjne zabytkowe i historyczne

Osobną kategorią tablic rejestracyjnych w Polsce są tablice zabytkowe, zwane też historycznymi. Przeznaczone są one dla pojazdów mających co najmniej 40 lat lub będących zabytkami techniki.

Tablice zabytkowe charakteryzują się żółtą barwą z czarnym poziomym paskiem pośrodku oraz napisem Zabytek. Oprócz oznaczeń regionalnych i numeru rejestracyjnego nie zawierają żadnych dodatkowych symboli czy oznaczeń dat.

Możliwe jest także wydanie tablic historycznych, czyli kopii oryginalnych tablic rejestracyjnych danego pojazdu z czasów, gdy był on pierwotnie eksploatowany.

Podsumowanie

W niniejszym artykule przyjrzeliśmy się bliżej zasadom funkcjonowania tablic rejestracyjnych w Polsce. Dowiedzieliśmy się, że każde z 16 województw ma własne oznaczenia literowe, które muszą znaleźć się na rejestracji pojazdów zarejestrowanych w danym regionie. Zasady te nie ulegają zmianie nawet wtedy, gdy właściciel samochodu zmienia miejsce zamieszkania.

Omówiliśmy także dodatkowe symbole, jakie muszą lub mogą pojawić się na polskich tablicach rejestracyjnych oprócz oznaczeń literowych i cyfr. Są to między innymi flaga UE, znak legalizacyjny czy symbol danego województwa.

Przyjrzeliśmy się również przepisom regulującym tablice rejestracyjne w Polsce, które precyzyjnie określają wymiary, wygląd i materiały używane do produkcji "rejestracji". Omówione zostały także specjalne tablice dla pojazdów dyplomatycznych, zabytkowych czy tymczasowe tablice tzw. czerwonki.

Mamy nadzieję, że artykuł pomógł Czytelnikom lepiej zrozumieć zasady funkcjonowania tablic rejestracyjnych z uwzględnieniem regionalnych oznaczeń województw. Zachęcamy do dzielenia się wiedzą na ich temat z innymi kierowcami.

Najczęstsze pytania

Każde z 16 polskich województw ma własny unikalny zestaw od 1 do 3 liter (np. LD, KP, R), który musi znaleźć się na tablicach rejestracyjnych pojazdów zarejestrowanych w tym regionie. Pełną listę oznaczeń literowych dla województw znajdziesz w artykule.

Nie, obowiązujące przepisy dopuszczają możliwość poruszania się pojazdem z tablicami rejestracyjnymi innego województwa niż obecne miejsce zamieszkania. Nie trzeba ich wymieniać.

Oprócz oznaczeń literowych i numerów, na tablicach rejestracyjnych muszą znajdować się: flaga UE z oznaczeniem PL, znak legalizacyjny z datą badania technicznego oraz symbol danego województwa.

Polskie tablice rejestracyjne i zasady ich nadawania regulowane są przez Rozporządzenie Ministra Infrastruktury. Przepisy te precyzyjnie określają m.in. wymiary, materiały, kolorystykę i czcionkę tablic rejestracyjnych.

Tablice rejestracyjne dla zabytkowych pojazdów mają żółtą barwę z czarnym poziomym paskiem i napisem "Zabytek". Nie zawierają symboli, znaków legalizacyjnych czy określeń dat ważności.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Jak sprawdzić auto ze Szwecji - sprawdzenie auta po numerze VIN, historia pojazdu, opłaty i koszty
 2. Definicja wypadku drogowego i kolizji - Co to jest wypadek drogowy?
 3. Auta z Włoch - Import samochodów z Włoch - Opinie
 4. Jak sprawdzić wersję i wyposażenie pojazdu po numerze VIN
 5. Jak jeździć autem: technika jazdy samochodem dla początkujących
Autor Dorian Nowak
Dorian Nowak

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym. Testuję nowe modele aut i oceniam je pod kątem osiągów, wyposażenia, komfortu jazdy. Piszę też poradniki jak kupić dobry samochód i na co zwrócić uwagę przy zakupie używanego auta.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły