Prawo Jazdy

Sprawdź numer rejestracyjny samochodu online - Informacje o rejestracji

Autor Radosław Witkowski
Radosław Witkowski11.12.20238 min.
Sprawdź numer rejestracyjny samochodu online - Informacje o rejestracji

Numer rejestracyjny samochodu to unikatowy identyfikator każdego pojazdu poruszającego się po drogach. Składa się z liter i cyfr, które zawierają wiele istotnych informacji, między innymi o właścicielu i pochodzeniu auta. W niniejszym artykule wyjaśnimy, jak odczytać i zinterpretować numer rejestracyjny, gdzie można go sprawdzić online oraz jakie dane na jego temat zawierają policyjne i ubezpieczeniowe bazy.

Kluczowe wnioski:
 • Numer rejestracyjny zawiera informacje o właścicielu i pochodzeniu pojazdu
 • Możliwe jest sprawdzenie numeru rejestracyjnego w policyjnych i ubezpieczeniowych bazach danych
 • Odczytanie numeru rejestracyjnego wymaga znajomości zasad tworzenia takich oznaczeń
 • Litery na początku numeru rejestracyjnego wskazują miejsce, w którym zarejestrowano pojazd
 • Cyfry w numerze rejestracyjnym nie niosą konkretnych informacji, mają charakter losowy

Historia numerów rejestracyjnych

Numery rejestracyjne, które dziś znamy, zaczęły obowiązywać na początku XX wieku. Wcześniej pojazdy nie miały żadnych oznaczeń identyfikacyjnych. Rosnąca liczba automobili na drogach sprawiła jednak, że zaczęto wprowadzać przepisy nakazujące rejestrację i oznakowanie pojazdów.

Pierwszym krajem, który w 1901 roku wprowadził obowiązkowe tablice rejestracyjne, była Francja. W 1903 roku podobne przepisy zaczęły obowiązywać w Niemczech. W Polsce numery rejestracyjne pojawiły się w latach 20. XX wieku, kiedy wprowadzono pierwsze przepisy o ruchu drogowym.

Z upływem czasu zasady nadawania i budowa numerów rejestracyjnych ewoluowały. Dziś w większości krajów europejskich obowiązuje standardowa konstrukcja składająca się z liter i cyfr, które zawierają szereg informacji o pojeździe i jego właścicielu.

Numery rejestracyjne na przestrzeni lat

Kiedy numery rejestracyjne dopiero raczkowały na początku XX wieku, ich wygląd i zawartość różniły się znacząco od dzisiejszych standardów. Powszechne były proste oznaczenia z pojedynczą literą i kilkoma cyframi. Często wystarczał sam numer, bez liter.

W Polsce przedwojennej obowiązywały 2- lub 3-literowe kody województw, a następnie kombinacje losowych liter i cyfr. W okresie PRL w latach 50. i 60. XX wieku numery rejestracyjne składały się z 2-3 liter identyfikujących powiat lub miasto oraz 4 cyfr.

Obecny standard numerów rejestracyjnych w Polsce, wprowadzony na przełomie lat 80. i 90. XX wieku, określa 2 litery na początku, wskazujące województwo, następnie 5 cyfr wylosowanych losowo oraz 2 ostatnie litery również losowe.

Sprawdź numer rejestracyjny online

Numer rejestracyjny to podstawa do uzyskania wielu cennych informacji na temat pojazdu i jego właściciela. Co można odczytać z numeru rejestracyjnego i gdzie można go sprawdzić online?

Przede wszystkim, znając numer rejestracyjny, z łatwością ustalimy markę, model, rok produkcji, pojemność silnika i inne parametry techniczne samochodu. Te informacje znajdziemy w internetowych bazach danych.

Po wpisaniu numeru rejestracyjnego w wyszukiwarce, wiele portali pokaże nam historię pojazdu – wcześniejszych właścicieli, przebieg, liczbę właścicieli itd. Będziemy też mogli sprawdzić, czy auto ma aktualne OC i przegląd techniczny.

Wreszcie, numer rejestracyjny pozwala ustalić właściciela pojazdu lub firmę, na którą jest on zarejestrowany. Dane te można łatwo sprawdzić online w internetowych bazach danych o pojazdach.

Gdzie sprawdzić numer rejestracyjny?

Istnieje wiele stron i serwisów internetowych, gdzie każdy może wpisać numer rejestracyjny interesującego go pojazdu, aby uzyskać szczegółowe informacje na jego temat. Najpopularniejsze to:

 • baza danych CEPIK, czyli Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców – serwis administrowany przez Ministerstwo Cyfryzacji,
 • bazy ubezpieczycieli – portale firm ubezpieczeniowych, gdzie można sprawdzić historię szkód komunikacyjnych z udziałem danego pojazdu oraz aktualność polisy OC,
 • internetowe wywiadownie gospodarcze – komercyjne serwisy agregujące dane o pojazdach, ich właścicielach, przebiegu itp. z wielu źródeł.

Czytaj więcej: Co potrzebne do rejestracji samochodu używanego - dokumenty i procedura

Gdzie znajdziesz numer rejestracji pojazdu

Gdzie fizycznie, na samochodzie umieszczony jest numer rejestracyjny i jak go odczytać? W Polsce obowiązują dwa rodzaje tablic rejestracyjnych – jedna z przodu i jedna z tyłu pojazdu.

Tablice rejestracyjne mają kolor biały i zawierają stdalną kombinację liter i cyfr: 2 litery na początku, 5 cyfr w środku i 2 litery na końcu. Tablice przednie mają niebieskie znaki, tablice tylne czerwone. Umieszczone są w taki sposób, by były dobrze widoczne.

Co istotne, tablice rejestracyjne są przypisane do pojazdu, a nie do jego właściciela. Dotyczy to również nowych właścicieli w przypadku sprzedaży samochodu. Zatem numer rejestracyjny pojazdu w zasadzie się nie zmienia.

Wyjątkiem są sytuacje, gdy blachy zostaną skradzione lub mechanicznie uszkodzone. Wówczas podczas rejestracji pojazdu wyrabiane są nowe tablice z innym, losowo wygenerowanym numerem.

Umiejscowienie tablic rejestracyjnych

Tablice rejestracyjne muszą być umieszczone w ściśle określonych miejscach:

 • Tablica przednia – na przedzie pojazdu, na wysokości od 0,2 do 1,5 m nad powierzchnią jezdni,
 • Tablica tylna – z tyłu pojazdu, również na wysokości od 0,2 do 1,5 m nad jezdnią.

Oprócz standardowych tablic, niektóre pojazdy (np. ciężarówki, autobusy, maszyny budowlane) mają dodatkową trzecią tablicę – najczęściej mniejszą, umieszczoną z przodu.

Jak odczytać numer rejestracyjny pojazdu

Sprawdź numer rejestracyjny samochodu online - Informacje o rejestracji

Aby właściwie odczytać i zinterpretować numer rejestracyjny, warto znać zasady jego budowy i znaczenia poszczególnych elementów.

Numer rejestracyjny w Polsce składa się z 2 liter na początku, 5 cyfr w środku i 2 liter na końcu. Razem tworzą ciąg dziewięciu znaków alfanumerycznych.

Znaczenie liter w numerze rejestracyjnym

Litery na początku numeru rejestracyjnego określają miejsce (województwo), w którym dokonano pierwszej rejestracji pojazdu. I tak:

AA, EA – dolnośląskie
BA, IA – kujawsko-pomorskie
...itd.

Natomiast dwie ostatnie litery w numerze rejestracyjnym są losowe, wygenerowane komputerowo i nie mają żadnego szczególnego znaczenia.

Cyfry w środku numeru rejestracyjnego

Jeśli chodzi o 5 cyfr umieszczonych pomiędzy literami, również są one losowe, pozbawione konkretnego znaczenia. Ich zadanie to zapewnienie unikalności numeru rejestracyjnego na terenie danego województwa.

Znaczenie liter i cyfr w numerze rejestracyjnym

Podsumowując, w polskim numerze rejestracyjnym:

 • Litery na początku oznaczają województwo pierwszej rejestracji pojazdu,
 • Cyfry w środku nie mają żadnego konkretnego znaczenia, są losowe,
 • Litery na końcu również nie niosą żadnych informacji, są losowo generowane.

Istotną informacją jest natomiast fakt, że po sprzedaży pojazdu jego numer rejestracyjny zasadniczo się nie zmienia. Jest on niejako przypisany do konkretnego samochodu, a nie do aktualnego właściciela.

Znaki na tablicach rejestracyjnych

Oprócz właściwego ciągu liter i cyfr, tablice rejestracyjne zawierają oznaczenie państwa (PL) oraz dwucyfrowy kod województwa, np. DS, KR, WP. Umieszczane są również nalepki legalizacyjne i kontrolne.

Informacje o właścicielu na podstawie numeru

Numer rejestracyjny sam w sobie nie zawiera bezpośrednich informacji pozwalających zidentyfikować właściciela pojazdu. Jednak wpisując go do internetowych baz danych, z łatwością ustalimy, kto aktualnie użytkuje dany samochód.

W bazie CEPIK znajdziemy przede wszystkim imię, nazwisko i adres zamieszkania osoby lub nazwę/adres firmy, na którą zarejestrowany jest pojazd. Dodatkowo komercyjne wywiadownie internetowe podadzą szerszy zakres danych, również PESEL właściciela czy NIP firmy.

Dla porównania – w niektórych krajach, np. w USA czy Kanadzie, z numeru rejestracyjnego można odczytać rok produkcji samochodu, moc silnika etc. Niestety w Polsce numer rejestracyjny nie zawiera aż tak szczegółowych informacji technicznych.

Ustalenie właściciela pojazdu

Aby ustalić właściciela na podstawie numeru rejestracyjnego, wystarczy:

 1. Wpisać numer rejestracyjny w internetowej wyszukiwarce
 2. Wejść w wyniki z bazy CEPIK lub innej wywiadowni pojazdowej
 3. Znaleźć informację o aktualnym właścicielu – imię, nazwisko/nazwę firmy i adres

Procedura ta jest całkowicie legalna i nie narusza przepisów o ochronie danych osobowych. Każdy obywatel ma prawo sprawdzić w ten sposób właściciela konkretnego pojazdu.

Podsumowanie

Numer rejestracyjny to klucz do wielu przydatnych informacji na temat pojazdu i jego właściciela. W niniejszym artykule wyjaśniliśmy, skąd się wzięły tablice rejestracyjne, jak zbudowany jest współczesny numer rejestracyjny i co oznaczają poszczególne litery i cyfry.

Dowiedzieliście się Państwo, że znając numer rejestracyjny można bez problemu sprawdzić parametry techniczne samochodu, historię jego eksploatacji oraz aktualnego właściciela. Wskazaliśmy, w jakich internetowych bazach danych i na jakich zasadach można to zrobić.

Krok po kroku objaśniliśmy także, gdzie fizycznie na pojeździe umieszczone są tablice rejestracyjne i jak prawidłowo odczytać znajdujący się na nich numer rejestracyjny. Wyjaśniliśmy m.in. znaczenie liter z przodu numeru, wskazujących województwo pierwszej rejestracji.

Mamy nadzieję, że informacje zebrane w tym artykule pozwolą Państwu w przyszłości z łatwością odczytywać i interpretować numery rejestracyjne, a także w razie potrzeby szybko sprawdzić rejestrację interesującego Was pojazdu.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

 1. Jak sprawdzić auto ze Szwecji - sprawdzenie auta po numerze VIN, historia pojazdu, opłaty i koszty
 2. Definicja wypadku drogowego i kolizji - Co to jest wypadek drogowy?
 3. Auta z Włoch - Import samochodów z Włoch - Opinie
 4. Jak sprawdzić wersję i wyposażenie pojazdu po numerze VIN
 5. Jak jeździć autem: technika jazdy samochodem dla początkujących
Autor Radosław Witkowski
Radosław Witkowski

Jestem doradcą w salonach samochodowych. Doradzam klientom przy wyborze odpowiedniego modelu auta, koloru, wyposażenia. Dzielę się też moją wiedzą na temat nowych technologii stosowanych w najnowszych modelach samochodów.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły