Prawo Jazdy

Skróty rejestracji samochodowej: Co oznaczają skróty tablic rejestracyjnych?

Autor Florencja Kubiak
Florencja Kubiak11.12.20235 min.
Skróty rejestracji samochodowej: Co oznaczają skróty tablic rejestracyjnych?

Skróty rejestracji samochodowej na tablicach rejestracyjnych mogą wydawać się niejasne dla wielu kierowców, jednak zawierają istotne informacje. W niniejszym artykule wyjaśnimy, co oznaczają poszczególne litery i cyfry w numerach rejestracyjnych pojazdów oraz jak odczytywać zakodowane w nich dane.

Kluczowe wnioski:
 • Skróty na tablicach rejestracyjnych informują m.in. o miejscu rejestracji pojazdu.
 • Z liter i cyfr można odczytać m.in. wiek auta i datę pierwszej rejestracji.
 • Niektóre samochody mają tablice zabytkowe ze specjalnymi oznaczeniami.
 • Nowe przepisy wprowadziły więcej skrótów, np. dotyczących napędu pojazdu.
 • Aby poprawnie zinterpretować tablicę rejestracyjną, warto znać zasady kodowania danych.

Znaczenie liter w oznaczeniach rejestracyjnych pojazdów

Skróty rejestracji samochodowej umieszczone na tablicach rejestracyjnych mogą być początkowo trudne do zrozumienia dla przeciętnego kierowcy. Jednak warto poznać ich znaczenie, ponieważ zawierają one cenne informacje o pojeździe.

Pierwsza litera lub litery na tablicy rejestracyjnej oznaczają województwo, w którym dany pojazd został zarejestrowany. I tak na przykład:

 • WA - województwo wielkopolskie
 • KP - województwo kujawsko-pomorskie
 • W - Warszawa

Kolejny ciąg liter i cyfr zawiera informacje o powiecie/miastie rejestracji pojazdu. Dzięki temu można dokładnie sprawdzić, gdzie auto zostało pierwotnie zarejestrowane.

Oznaczenia specjalne

Niektóre skróty rejestracji samochodowej mają charakter specjalny i oznaczają:

HW, HZ pojazdy zabytkowe
TY, TX, TR tablice tymczasowe
CD, CC tablice dyplomatyczne

Warto zapamiętać te skróty, ponieważ sygnalizują wyjątkowy status pojazdu.

Skróty województw i powiatów na tablicach rejestracyjnych

Skróty rejestracji samochodowej z literami województw i powiatów/miast stanowią nieodłączny element polskich tablic rejestracyjnych...

Kolejne litery i cyfry zawierają informacje o konkretnym powiecie lub mieście. Dzięki temu na podstawie numeru rejestracyjnego można ustalić dokładne miejsce zamieszkania właściciela pojazdu...

Znajomość oznaczeń administracyjnych w skrótach rejestracji samochodowej pozwala szybko zidentyfikować region pochodzenia auta.

Nowe tablice rejestracyjne wprowadzone od 2000 roku mają w oznaczeniach powiatowych zaszyfrowane również informacje o roku produkcji pojazdu...

Tablice tymczasowe i dyplomatyczne

Poza standardowymi tablicami rejestracyjnymi, istnieją również tablice tymczasowe (TY, TX)...

Czytaj więcej: Darowizna samochodu: Urząd skarbowy, podatki, formalności

Odczytywanie informacji z numeru rejestracyjnego auta

Co oznaczają skróty tablic rejestracyjnych? Otóż oprócz informacji o regionie pochodzenia, zawierają również dane na temat wieku pojazdu, a nawet daty jego pierwszej rejestracji...

Na podstawie kombinacji liter i cyfr można w łatwy sposób odczytać rok produkcji auta. Nowsze tablice rejestracyjne mają tę informację zaszyfrowaną w 4 oraz 5 znaku oznaczenia...

Ponadto przy odrobinie wprawy i znajomości zasad możliwe jest odczytanie pełnej daty pierwszej rejestracji pojazdu w Polsce...

Informacje dodatkowe

Poza podstawowymi informacjami, z odczytu tablicy rejestracyjnej można również uzyskać takie dane jak rodzaj paliwa czy dopuszczalna masa całkowita...

Skróty rejestracji samochodowej na tablicach zabytkowych

Skróty rejestracji samochodowej: Co oznaczają skróty tablic rejestracyjnych?

Specyficznym rodzajem oznaczeń rejestracyjnych są skróty na tablicach zabytkowych. Dotyczą one pojazdów mających więcej niż 25 lat, uznanych za zabytkowe...

Tablice zabytkowe zawierają zazwyczaj skrót HZ lub HW, a następnie numer rejestracyjny. Mogą mieć odmienną kolorystykę niż standardowe tablice...

Tablice HZ są przypisywane na stałe do pojazdu, natomiast HW wydaje się czasowo, najczęściej na okres 30 dni...

Sposoby kodowania danych w oznaczeniach rejestracyjnych

Skróty i oznaczenia na tablicach rejestracyjnych nie są przypadkowe - opierają się na określonych regułach i systemach kodowania.

Przykładowo informacja o roku produkcji pojazdu jest zawarta w postaci cyfr, które trzeba odpowiednio zinterpretować...

Z kolei pełna data pierwszej rejestracji auta jest zaszyfrowana jako kombinacja liter i cyfr, z których każda pełni określoną funkcję...

Co więcej, niektóre skróty ulegają z czasem modyfikacji wraz ze zmianą przepisów. Stąd konieczna jest ich bieżąca aktualizacja.

Zasady nadawania skrótów na tablicach rejestracyjnych

Jak już wspomniano, skróty rejestracji samochodowej stosowane na tablicach rejestracyjnych opierają się na pewnych regułach.

Kluczowe zasady dotyczą oznaczania województwa i powiatu/miasta, kodowania wieku i daty rejestracji pojazdu, stosowania oznaczeń dodatkowych itp.

W praktyce nadawanie i legalizacja tablic rejestracyjnych odbywa się w wydziałach komunikacji. Urzędnicy bazują na obowiązujących przepisach i wytycznych.

Warto dodać, że część zasad wraz z nowelizacją przepisów o rejestracji pojazdów ulega modyfikacji i dostosowaniu do wymogów czasów.

Podsumowanie

W niniejszym artykule staraliśmy się w przystępny sposób wyjaśnić, co oznaczają skróty rejestracji samochodowej umieszczone na tablicach rejestracyjnych pojazdów. Otóż, jak się okazuje, z pozoru nieczytelne ciągi liter i cyfr kryją w sobie całkiem sporo istotnych informacji.

Dowiedzieliśmy się, że z liter i oznaczeń można odczytać przede wszystkim region, w którym auto zostało pierwotnie zarejestrowane. Ponadto zapis ten pokazuje również wiek pojazdu i nawet dokładną datę jego rejestracji.

Omówiliśmy także dodatkowe rodzaje oznaczeń, takie jak skróty na tablicach zabytkowych czy dyplomatycznych. Wytłumaczyliśmy też pewne specjalną symbolikę niektórych znaków.

Mamy nadzieję, że lektura artykułu pozwoliła pełniej zrozumieć tematykę skrótów tablic rejestracyjnych i nauczyć się odczytywać ukryte w nich informacje. Zapraszamy do dzielenia się wiedzą ze znajomymi kierowcami!

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Jak sprawdzić auto ze Szwecji - sprawdzenie auta po numerze VIN, historia pojazdu, opłaty i koszty
 2. Definicja wypadku drogowego i kolizji - Co to jest wypadek drogowy?
 3. Auta z Włoch - Import samochodów z Włoch - Opinie
 4. Jak sprawdzić wersję i wyposażenie pojazdu po numerze VIN
 5. Jak jeździć autem: technika jazdy samochodem dla początkujących
Autor Florencja Kubiak
Florencja Kubiak

Jestem instruktorką jazdy. Dzielę się wiedzą jak bezpiecznie i ekonomicznie jeździć samochodem. Omawiam przepisy ruchu drogowego i udzielam porad, jak zdać egzamin na prawo jazdy za pierwszym razem.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Czy moje auto ma ważne ubezpieczenie? Jak sprawdzić status?
Prawo JazdyCzy moje auto ma ważne ubezpieczenie? Jak sprawdzić status?

Sprawdź, czy Twoje auto ma ważne ubezpieczenie OC. Podpowiadamy, jak krok po kroku zweryfikować status polisy ubezpieczeniowej w prosty sposób za pomocą CEPiK lub logując się na konto ubezpieczyciela. Dowiedz się, dlaczego posiadanie ważnej polisy jest obowiązkowe i jakie grożą kary za brak ubezpieczenia.