Prawo Jazdy

Procedura rejestracji samochodu we Wrocławiu - Rejestracja pojazdów online

Autor Paula Jankowska
Paula Jankowska11 grudnia 20235 min
Procedura rejestracji samochodu we Wrocławiu - Rejestracja pojazdów online

Procedura rejestracji samochodu we Wrocławiu może wydawać się skomplikowana, jednak przy odrobinie wiedzy na temat wymaganych dokumentów i kroków do wykonania, da się ją przejść bez problemu. W tym artykule wyjaśnimy, jak zarejestrować auto we Wrocławiu, zarówno nowe, jak i używane, również sprowadzone z zagranicy.

Kluczowe wnioski:
 • Rejestrację samochodu we Wrocławiu można przeprowadzić osobiście lub online.
 • Potrzebne są odpowiednie dokumenty, m.in. dowód rejestracyjny i badanie techniczne.
 • Koszt rejestracji auta to m.in. opłata za tablice rejestracyjne i nalepkę kontrolną.
 • Samochody z zagranicy wymagają dodatkowych dokumentów np. faktury zakupu.
 • Cały proces rejestracji trwa zwykle od kilku dni do 2 tygodni.

Wymagane dokumenty do rejestracji auta

Aby zarejestrować samochód we Wrocławiu, niezbędne jest przygotowanie odpowiednich dokumentów. Jakie dokładnie dokumenty będą potrzebne, zależy od tego, czy rejestrujemy auto nowe, czy używane, krajowe czy sprowadzone z zagranicy.

W przypadku rejestracji nowego samochodu kupionego w polskim salonie, wymagane są: Dowód zakupu pojazdu (faktura VAT lub umowa kupna-sprzedaży), Dowód osobisty lub paszport (w przypadku rejestracji na firmę - dodatkowo wyciąg z KRS i NIP), Dokument ubezpieczenia OC i dowód opłacenia składki.

Rejestrując auto używane, oprócz ww. dokumentów, konieczne jest również przedstawienie dotychczasowego dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu, badania technicznego i zaświadczenia z przeglądu technicznego. Dodatkowo potrzebny jest dokument potwierdzający nabycie pojazdu np. umowa kupna-sprzedaży.

Sprowadzane z zagranicy

W przypadku samochodów sprowadzonych z zagranicy, poza wszystkimi ww. dokumentami, dodatkowo wymagane jest tłumaczenie dokumentów związanych z pochodzeniem auta – najczęściej jest to faktura zagraniczna lub umowa kupna-sprzedaży.

Jeśli auto pochodzi spoza UE, trzeba także przedstawić dokument potwierdzający oclenie samochodu przez Urząd Celny. Dopiero po spełnieniu tych wymogów będzie można zarejestrować samochód sprowadzony ze świata.

Zasady rejestrowania samochodów sprowadzonych

Samochody sprowadzone z zagranicy podlegają szczególnym zasadom rejestracji. Przede wszystkim, pojazdy z zagranicy muszą przejść dodatkowe procedury – uzyskanie świadectwa zgodności w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów, uzyskanie zaświadczenia z badania technicznego, dokonanie oclenia w przypadku aut spoza UE.

Kolejna ważna kwestia to ograniczenia wiekowe dla sprowadzanych samochodów. W Polsce obowiązuje zakaz rejestracji pojazdów sprowadzonych spoza UE starszych niż 10 lat. Ten zakaz nie dotyczy aut sprowadzanych z UE – te mogą być zarejestrowane bez względu na wiek.

Ostatnią istotną sprawą są terminy. Sprowadzone auto musi zostać zarejestrowane w ciągu 30 dni od sprowadzenia do Polski. Jeśli termin ten zostanie przekroczony, grożą dodatkowe opłaty lub nawet unieruchomienie pojazdu.

Czytaj więcej: Co potrzebne do rejestracji samochodu używanego - dokumenty i procedura

Gdzie dokonać rejestracji pojazdu we Wrocławiu

Rejestracji samochodu we Wrocławiu można dokonać w Wydziale Komunikacji lub jego delegaturach – jest ich kilka we Wrocławiu:

 • Wydział Komunikacji przy ul. Kazimierza Wielkiego 27-29,
 • Delegatura WK przy placu Społecznym 5-6 (w CH Magnolia),
 • Delegatura WK przy ul. Jerzmanowskiej 12-14.

W każdej z ww. lokalizacji jesteśmy obsłużeni od poniedziałku do piątku w godzinach 8-15. Całą procedurę rejestracji można przeprowadzić online lub osobiście.

Jak zarejestrować auto przez internet

Procedura rejestracji samochodu we Wrocławiu - Rejestracja pojazdów online

Coraz większą popularność zdobywa internetowa rejestracja samochodu. Usługa ta pozwala załatwić wszystkie formalności zdalnie, bez konieczności wizyty w urzędzie.

Rejestracja pojazdu przez internet to wygodne rozwiązanie, przyspieszające cały proces i ograniczające biurokrację do minimum.

Jak zarejestrować auto online? Usługę tę oferuje już większość firm ubezpieczeniowych. Wystarczy skontaktować się z wybraną firmą, podpisać niezbędne dokumenty i umowę online, a wszystkie formalności zostaną dopięte za nas – łącznie z wydaniem i dostarczeniem tablic rejestracyjnych!

Rejestracja samochodu z zagranicy we Wrocławiu

Samochód sprowadzony z zagranicy zarejestrujemy we Wrocławiu na takich samych zasadach jak w całej Polsce. Trzeba jednak pamiętać o kilku ważnych kwestiach specyficznych dla takich aut.

Po pierwsze, auto musi mieć uregulowany status celny. W przypadku sprowadzenia auta spoza Unii Europejskiej, trzeba dokonać oclenia w Urzędzie Celnym.

Kolejny krok to uzyskanie świadectwa zgodności w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów, potwierdzającego dopuszczenie auta z zagranicy do ruchu na terenie Polski.

Ostatni etap to standardowa rejestracja we wrocławskim Wydziale Komunikacji – na takich samych zasadach jak w przypadku aut krajowych. Potrzebne będą dokumenty rejestracyjne z kraju pochodzenia auta oraz ich tłumaczenie na język polski.

Koszty rejestracji samochodu we Wrocławiu

Ile kosztuje rejestracja samochodu we Wrocławiu? Opłaty za rejestrację auta dzielą się na:

- opłatę ewidencyjną 75,50 zł
- opłatę za tablice rejestracyjne 80 zł
- opłatę za nalepkę kontrolną 18,50 zł
- opłatę za dowód rejestracyjny 54 zł

Łącznie więc koszt standardowej rejestracji pojazdu we Wrocławiu wynosi około 228 zł brutto. Do tego dochodzi koszt obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Podsumowanie

Procedura rejestracji samochodu we Wrocławiu nie należy do najprostszych, jednak przy odrobinie orientacji w temacie można ją przejść bez większych problemów. W artykule wyjaśniliśmy krok po kroku, jakie dokumenty są potrzebne, gdzie dokonać rejestracji i jakie są koszty tej procedury.

Rejestrację auta we Wrocławiu możemy przeprowadzić tradycyjnie, udając się osobiście do Wydziału Komunikacji, lub całkowicie online – z pomocą wybranych firm ubezpieczeniowych. Dowiedzieliśmy się także, jakie dodatkowe procedury i dokumenty są wymagane przy rejestracji samochodów sprowadzonych z zagranicy.

Kluczowe koszty rejestracji pojazdu we Wrocławiu to opłata ewidencyjna, dowód rejestracyjny, tablice rejestracyjne i nalepka kontrolna. Łącznie za standardową rejestrację zapłacimy około 228 zł brutto. Niezbędne jest również wykupienie polisy OC.

Mamy nadzieję, że informacje zawarte w tym artykule pomogą Wam sprawnie przejść procedurę rejestracji samochodu w naszym mieście. W razie dodatkowych pytań, jesteśmy do dyspozycji w komentarzach.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Jak sprawdzić auto ze Szwecji - sprawdzenie auta po numerze VIN, historia pojazdu, opłaty i koszty
 2. Ceny Citroen C4 Cactus: Nowe i używane modele oraz ich ceny
 3. Definicja wypadku drogowego i kolizji - Co to jest wypadek drogowy?
 4. Auta z Włoch - Import samochodów z Włoch - Opinie
 5. Jak sprawdzić wersję i wyposażenie pojazdu po numerze VIN
Autor Paula Jankowska
Paula Jankowska

Jestem mechanikiem samochodowym z wieloletnim stażem. Specjalizuję się w naprawach i tuningowaniu aut. Na blogu dzielę się praktyczną wiedzą jak dbać o samochód i unikać kosztownych awarii.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły