Prawo Jazdy

Procedura rejestracji samochodu we Lublinie - Rejestracja i formalności

Autor Dorian Nowak
Dorian Nowak11.12.20236 min.
Procedura rejestracji samochodu we Lublinie - Rejestracja i formalności

Procedura rejestracji samochodu we Lublinie jest procesem, który wiąże się z pewnymi formalnościami i koniecznością spełnienia wymogów administracyjnych. W niniejszym artykule wyjaśnimy krok po kroku, jak przebiega rejestracja pojazdu zakupionego w Lublinie - jakie dokumenty są potrzebne, ile kosztuje, gdzie należy się udać i z jakimi opłatami trzeba się liczyć.

Kluczowe wnioski:
 • Rejestracja auta wymaga złożenia odpowiednich dokumentów i uiścienia opłat.
 • Konieczne jest wykonanie badania technicznego pojazdu przed rejestracją.
 • Należy wykupić obowiązkowe ubezpieczenie OC.
 • Koszt rejestracji samochodu to kilkaset złotych.
 • Procedura odbywa się w Wydziale Komunikacji lub punkcie wyznaczonym przez starostę.

Pierwszy krok procedury rejestracji samochodu

Pierwszym krokiem w procedurze rejestracji samochodu we Lublinie jest udanie się do wydziału komunikacji właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub siedziby. Tam należy złożyć odpowiedni wniosek o rejestrację pojazdu wraz z wymaganymi dokumentami.

Wniosek musi zawierać dane nowego właściciela pojazdu, dane dotyczące auta (marka, model, numer VIN itd.) oraz cel rejestracji. Sam formularz wniosku jest dostępny w wydziale komunikacji lub można go pobrać ze strony internetowej.

Rodzaje rejestracji pojazdów

Istnieją różne rodzaje rejestracji pojazdów, w zależności od sytuacji:

 • rejestracja nowego samochodu
 • rejestracja używanego pojazdu sprowadzonego z zagranicy
 • rejestracja po zakupie samochodu od osoby prywatnej

Procedura może się nieco różnić w zależności od rodzaju rejestracji. Poniżej omówimy krok po kroku wszystkie popularne sytuacje.

Wymagane dokumenty do rejestracji pojazdu

Oprócz wniosku o rejestrację, do wydziału komunikacji trzeba dostarczyć odpowiednie dokumenty, w zależności od rodzaju rejestracji. W przypadku nowego samochodu będzie to przede wszystkim faktura zakupu, natomiast w przypadku auta używanego - umowa kupna-sprzedaży lub darowizny.

Rejestracja samochodu we Lublinie wiąże się z koniecznością przedstawienia kompletu dokumentów, w tym dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu poprzedniego właściciela, dowodu osobistego, polisy OC oraz zaświadczenia o pozytywnym wyniku badania technicznego.

Uwagi do dokumentów

Wszystkie składane dokumenty powinny być oryginałami lub poświadczonymi notarialnie kopiami. Ponadto warto sprawdzić ich aktualność – niektóre tracą ważność po upływie określonego czasu.

Dokument Ważność
Badanie techniczne 1 rok
Ubezpieczenie OC 12 miesięcy

Dlatego należy zwracać uwagę na daty ważności poszczególnych zaświadczeń.

Czytaj więcej: Darowizna samochodu: Urząd skarbowy, podatki, formalności

Opłaty związane z rejestrowaniem auta

Z rejestracją samochodu we Lublinie wiążą się różnorodne koszty administracyjne i opłaty. Ich łączna wysokość to zazwyczaj kilkaset złotych.

Podstawowymi opłatami są: opłata za wydanie dowodu rejestracyjnego i zalegalizowanie tablic (75,50 zł), opłata ewidencyjna (200 zł lub 250 zł dla pojazdów sprowadzonych z zagranicy) oraz opłata za nalepki kontrolne na szyby (18,50 zł).

Dodatkowo dochodzą koszty obowiązkowego ubezpieczenia OC i ewentualnie opłata za badanie techniczne.

Łączny koszt rejestracji samochodu osobowego we Lublinie to około 550-600 zł w przypadku aut z polskiego rynku oraz 650-700 zł w przypadku aut sprowadzonych z zagranicy.

Badanie techniczne w procedurze rejestracyjnej

Procedura rejestracji samochodu we Lublinie - Rejestracja i formalności

Kluczowym elementem procedury rejestracji samochodu jest wykonanie badania technicznego pojazdu i uzyskanie zaświadczenia o pozytywnym wyniku. Jest to niezbędny dokument, który trzeba załączyć do wniosku rejestracyjnego.

Badanie techniczne sprawdza stan techniczny pojazdu i potwierdza, że jest on zdatny do poruszania się po drogach. Podczas badania kontrolowane są m.in. układ hamulcowy, zawieszenie, oświetlenie, ogumienie i płyny eksploatacyjne.

Gdzie wykonać badanie?

Badanie techniczne można wykonać w uprawnionej stacji kontroli pojazdów. Koszt badania to ok. 100 zł. Niektóre stacje mają promocje dla klientów rejestrujących pojazd.

W Lublinie znajduje się kilkanaście stacji diagnostycznych. Najlepiej wybrać najbliższą, np. przy ul. Mełgiewskiej, Diamentowej lub na Felinie.

Ubezpieczenie OC przy rejestracji samochodu

Rejestracja samochodu nie jest możliwa bez wykupienia ubezpieczenia OC na dany pojazd. Dlatego kolejnym krokiem jest wybór towarzystwa ubezpieczeniowego i opłacenie polisy na rok lub dłuższy okres.

Polisę można wykupić osobiście w placówce ubezpieczyciela lub przez Internet. Najtańsze oferty to koszt rzędu 500-700 zł za OC dla popularnych aut miejskich. Duże znaczenie mają indywidualne zniżki.

Minimalne sumy gwarancyjne OC

 • szkody na osobie - 5 210 000 euro w 2021 r.
 • szkody w mieniu - 1 050 000 euro w 2021 r.

Warto rozważyć dodatkowe ubezpieczenia, takie jak NNW czy assistance.

Odbiór tablic rejestracyjnych i nalepki kontrolnej

Gdy wydział komunikacji pozytywnie zweryfikuje wszystkie dokumenty, następuje rejestracja pojazdu i można odebrać tablice rejestracyjne wraz z dowodem rejestracyjnym oraz nalepkami kontrolnymi na przednią i tylną szybę.

Numer rejestracyjny składa się z dwuliterowego kodu powiatu lub miasta oraz pięciu cyfr lub liter. We Lublinie jest to np. LU 12345 lub LU XXXXX.

Nalepki kontrolne potwierdzają opłacenie obowiązkowego ubezpieczenia OC i zawierają hologram z indywidualnym kodem nadanym dla danego pojazdu.

Po odbiorze dokumentów rejestracyjnych procedura dobiega końca i można zacząć legalnie użytkować samochód.

Podsumowanie

Procedura rejestracji samochodu we Lublinie jest dość skomplikowana i wieloetapowa, jednak przy znajomości kolejnych kroków można ją przejść bez większych problemów. Najważniejsze elementy to złożenie odpowiedniego wniosku wraz z wymaganymi dokumentami, uiszczenie stosownych opłat, wykonanie badania technicznego i wykupienie obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Rejestracja samochodu w Lublinie odbywa się w Wydziale Komunikacji lub wyznaczonym punkcie. Potrzebne dokumenty to m.in.: faktura zakupu lub umowa sprzedaży, dowód rejestracyjny poprzedniego właściciela, dowód osobisty oraz zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu. Koszt całej procedury to średnio 550-700 zł.

Kluczowe elementy w procedurze rejestracji to badanie techniczne sprawdzające stan pojazdu oraz wykupienie obowiązkowego ubezpieczenia OC na rok lub dłużej. Po złożeniu wniosku i zweryfikowaniu dokumentów można odebrać tablice rejestracyjne, dowód rejestracyjny i nalepki na szyby.

Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki ułatwią Państwu przejście całej procedury i pozwolą zaoszczędzić czas i pieniądze. Pamiętajcie o sprawdzeniu ważności poszczególnych dokumentów! Powodzenia!

Najczęstsze pytania

Do rejestracji samochodu potrzebne są: wniosek o rejestrację, dowód osobisty, umowa kupna-sprzedaży lub faktura zakupu, dowód rejestracyjny poprzedniego właściciela, aktualne badanie techniczne, polisa ubezpieczeniowa OC oraz opłaty ewidencyjne i za tablice rejestracyjne.

Łączny koszt rejestracji samochodu osobowego w Lublinie to ok. 550-700 zł. W tej kwocie mieszczą się opłaty administracyjne, badanie techniczne, ubezpieczenie OC, tablice rejestracyjne i inne niezbędne opłaty.

Badanie techniczne można wykonać w uprawnionej Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów (SKP). W Lublinie znajduje się kilkanaście stacji diagnostycznych, m.in. przy ul. Mełgiewskiej, Diamentowej, czy na Felinie. Koszt badania to ok. 100 zł.

Standardowo rejestracja samochodu w Lublinie trwa do 2 tygodni. Wszystko zależy jednak od poprawności i kompletności złożonych dokumentów. Im wniosek bardziej kompletny, tym szybciej zostanie rozpatrzony.

Rejestracja samochodu odbywa się w Wydziale Komunikacji lub wyznaczonym punkcie - w zależności od dzielnicy zamieszkania. Można zapytać w urzędzie o właściwy punkt rejestracji pojazdów.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Jak sprawdzić auto ze Szwecji - sprawdzenie auta po numerze VIN, historia pojazdu, opłaty i koszty
 2. Definicja wypadku drogowego i kolizji - Co to jest wypadek drogowy?
 3. Auta z Włoch - Import samochodów z Włoch - Opinie
 4. Jak sprawdzić wersję i wyposażenie pojazdu po numerze VIN
 5. Jak jeździć autem: technika jazdy samochodem dla początkujących
Autor Dorian Nowak
Dorian Nowak

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym. Testuję nowe modele aut i oceniam je pod kątem osiągów, wyposażenia, komfortu jazdy. Piszę też poradniki jak kupić dobry samochód i na co zwrócić uwagę przy zakupie używanego auta.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły