Modele

Podatek od kupna motocykla – opłata skarbowa, 2019

Autor Dorian Nowak
Dorian Nowak26.01.20246 min.
Podatek od kupna motocykla – opłata skarbowa, 2019

Podatek od kupna motocykla to opłata skarbowa, którą trzeba uiścić przy zakupie używanego jednośladu od osoby prywatnej lub firmy. W 2019 roku stawki tego podatku zależały od pojemności silnika i wynosiły od 2% do 3,1% wartości transakcji.

Kluczowe wnioski:
 • Podatek od zakupu motocykla płaci się w urzędzie skarbowym w ciągu 14 dni.
 • Kwotę podatku oblicza się od wartości transakcji zakupu wskazanej w umowie.
 • Można ubiegać się o zwolnienie z podatku przy zakupie motocykla dla osoby niepełnosprawnej.
 • Nie trzeba płacić podatku, jeśli kupuje się motocykl od bliskiego krewnego.
 • Za niezapłacenie podatku grozi kara finansowa nawet do 20% należnej kwoty.

Jak obliczyć podatek od kupna motocykla

Podatek od kupna motocykla należy obliczyć od wartości transakcji zakupu wskazanej w umowie między kupującym a sprzedającym. W 2019 roku stawki podatku wynosiły:

 • 2% wartości - dla motocykli o pojemności silnika do 250 cm3
 • 3,1% wartości - dla motocykli o pojemności powyżej 250 cm3

Przykładowo, przy zakupie motocykla za 15 000 zł z silnikiem 300 cm3, podatek wyniesie 15 000 zł * 3,1% = 465 zł.

Podstawa opodatkowania

Podstawą opodatkowania jest wartość rynkowa pojazdu w dniu nabycia, czyli określona w umowie wartość transakcji. Jeśli urząd skarbowy uzna tę wartość za zaniżoną, może ją podwyższyć, a tym samym zwiększyć kwotę podatku do zapłaty.

Stawki podatku od zakupu motocykla w 2019 roku

W 2019 roku obowiązywały następujące stawki podatku od czynności cywilnoprawnych przy zakupie motocykla od osoby fizycznej lub firmy:

Pojemność silnika Stawka podatku
do 250 cm3 2% wartości
3,1% wartości

Podatek liczony jest od wartości transakcji kupna-sprzedaży motocykla wpisanej w umowie między stronami. Jeśli urząd skarbowy uzna tę wartość za zaniżoną (aby zmniejszyć podatek), ma prawo do jej podwyższenia.

Czytaj więcej: Używane samochody z salonu - Duży wybór używanych aut z salonu

Kto płaci podatek przy zakupie motocykla używanego

Podatek od czynności cywilnoprawnych z tytułu kupna używanego motocykla obowiązkowo płaci kupujący. Sprzedający motocykl nie musi odprowadzać żadnego podatku przy tej transakcji, chyba że prowadzi działalność gospodarczą polegającą na handlu pojazdami.

Podatek należy uiścić w ciągu 14 dni od dnia zawarcia umowy kupna-sprzedaży w urzędzie skarbowym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania lub siedziby kupującego.

Wyjątki od reguły

W pewnych przypadkach to sprzedający, a nie kupujący będzie zobowiązany zapłacić podatek: - gdy sprzedającym jest firma zajmująca się handlem pojazdami

- gdy transakcja kupna-sprzedaży motocykla zawierana jest między bliskimi krewnymi (małżonkami, rodzicami i dziećmi, dziadkami i wnukami). Wtedy to sprzedający, jeśli w ciągu 5 lat od nabycia motocykla sprzedaje go przed upływem 5 lat od jego nabycia osobie bliskiej, będzie zobowiązany do uiszczenia podatku.

Jakie dokumenty potrzebne do zapłaty podatku

Podatek od kupna motocykla – opłata skarbowa, 2019

Aby zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych z tytułu kupna motocykla, należy złożyć w urzędzie skarbowym następujące dokumenty:

 • wypełniony formularz SD-3 lub ZPC-3 (deklaracja w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych),
 • kopię umowy kupna-sprzedaży,
 • dowód wpłaty należnego podatku (przelew bankowy).

W deklaracji podatkowej SD-3/ZPC-3 należy podać dane osobowe sprzedawcy i kupującego, datę transakcji, wartość zakupionego motocykla, stawkę i kwotę podatku do zapłaty.

Konsekwencje niezapłacenia podatku

Jeśli kupujący motocykl nie zapłaci należnego podatku, naraża się na karę finansową nawet do 20% należnej kwoty podatku. Urząd skarbowy może także zająć motocykl do czasu uregulowania zaległości podatkowej.

Gdzie i kiedy zapłacić podatek od motocykla

Podatek od czynności cywilnoprawnych z tytułu zakupu motocykla należy zapłacić w urzędzie skarbowym właściwym dla miejsca zamieszkania lub siedziby kupującego motocykl. Można to zrobić:

 • osobiście w kasie urzędu skarbowego lub u pracownika odpowiedniego referatu,
 • przelewem bankowym na rachunek bankowy urzędu skarbowego.

Termin zapłaty podatku od umowy kupna motocykla wynosi 14 dni, licząc od daty zawarcia umowy kupna-sprzedaży między stronami.

Niedotrzymanie terminu 14 dni na zapłatę podatku grozi sankcją finansową do 20% należnej kwoty.

Wzór deklaracji podatkowej

W urzędzie skarbowym otrzymamy gotowy formularz deklaracji SD-3, w którym trzeba będzie podać m.in. dane kupującego i sprzedającego, datę umowy kupna, wartość motocykla, stawkę i kwotę podatku do zapłaty.

Ulgi i zwolnienia z podatku przy kupnie motocykla

W pewnych przypadkach przysługuje zwolnienie z podatku od czynności cywilnoprawnych przy kupnie motocykla używanego. Dotyczy to m.in. sytuacji, gdy:

 • kupujący nabywa motocykl jako współwłaściciel firmy,
 • motocykl kupowany jest jako niezbędny do prowadzenia działalności gospodarczej (np. dla kuriera),
 • kupno motocykla dotyczy osoby niepełnosprawnej i ma służyć do jej rehabilitacji.

Nie płaci się również podatku, gdy transakcja kupna-sprzedaży motocykla odbywa się między krewnymi (małżonkami, rodzicami i dziećmi, dziadkami i wnukami). Warunkiem jest, że sprzedający musiał posiadać motocykl minimum 5 lat.

Podsumowanie

Zakup używanego motocykla od osoby prywatnej lub firmy wiąże się z koniecznością zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych, potocznie zwanego opłatą skarbową od kupna motocykla. Jego stawki w 2019 r. wynosiły 2% (motocykle do 250 cm3) lub 3,1% (powyżej 250 cm3) wartości transakcji.

Podatek od zakupu motocykla płaci zawsze kupujący w ciągu 14 dni od daty podpisania umowy. Kwotę oblicza się od wartości zakupu wpisanej w kontrakcie. Możliwe jest ubieganie się o zwolnienie z podatku np. przy zakupie motocykla dla osoby niepełnosprawnej.

Najważniejsze wnioski artykułu to konieczność prawidłowego obliczenia i terminowej zapłaty podatku od zakupu motocykla 2019 do odpowiedniego urzędu skarbowego. W przeciwnym razie grożą dotkliwe kary finansowe. Przewidziano też ulgi np. dla osób kupujących pojazd do działalności gospodarczej.

Mamy nadzieję, że informacje zawarte w tym artykule pozwolą bezproblemowo przejść przez formalności związane z zakupem używanego motocykla i prawidłowo rozliczyć się z urzędem skarbowym z tytułu opłaty skarbowej.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Jak sprawdzić auto ze Szwecji - sprawdzenie auta po numerze VIN, historia pojazdu, opłaty i koszty
 2. Definicja wypadku drogowego i kolizji - Co to jest wypadek drogowy?
 3. Opłaty za autostrady Hiszpania - Płatne autostrady w Hiszpanii
 4. Marki sportowych aut - najlepsze modele i ceny
 5. Jak sprawdzić czy auto jest kradzione - innowacyjne metody sprawdzania
Autor Dorian Nowak
Dorian Nowak

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym. Testuję nowe modele aut i oceniam je pod kątem osiągów, wyposażenia, komfortu jazdy. Piszę też poradniki jak kupić dobry samochód i na co zwrócić uwagę przy zakupie używanego auta.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły