Auta

Płatne odcinki A2 - Mapa bramek poboru opłat

Autor Paula Jankowska
Paula Jankowska11.12.20237 min.
Płatne odcinki A2 - Mapa bramek poboru opłat

Płatne odcinki A2 to fragmenty autostrady A2, za przejazd którymi pobierane są opłaty. Dokładna mapa z zaznaczonymi odcinkami płatnymi oraz lokalizacjami bramek poboru opłat jest niezwykle przydatna dla kierowców planujących podróż autostradą A2. Pozwala sprawdzić, które fragmenty trasy będą płatne, gdzie znajdują się punkty poboru opłat, a także zaplanować postoje lub tankowanie na stacjach tuż przed bramkami lub za nimi.

Kluczowe wnioski:
  • Mapa precyzyjnie wskazuje rozmieszczenie płatnych odcinków A2 i bramek poboru opłat, ułatwiając planowanie podróży.
  • Dzięki mapie kierowcy wiedzą gdzie zatrzymać się przed płatnymi odcinkami i uiścić opłaty.
  • Mapa pokazuje lokalizację MOP-ów i stacji paliw przy płatnych fragmentach A2.
  • Precyzyjna mapa pozwala uniknąć mandatów za jazdę bez wniesienia opłat za przejazd.
  • Z mapy wynika, które województwa objęte są odcinkami A2 z poborem opłat.

Płatne odcinki autostrady A2 w województwach wielkopolskim i łódzkim

Autostrada A2 na odcinku od węzła Konin do węzła Konotopa, przechodząca przez województwa wielkopolskie i łódzkie, jest płatna. Kierowcy muszą uiścić opłatę za przejazd na tym fragmencie A2 w jednej z znajdujących się tam bramek poboru opłat.

Płatny fragment A2 liczy sobie ok. 90 km. Przebiega od miejscowości Pudłów w woj. łódzkim, przez Stryków, Zgierz, Ozorków, do węzła Konotopa, gdzie kończy się płatny odcinek. Jadąc dalej na zachód mijamy już bezpłatny odcinek A2 biegnący przez miasta Kalisz i Poznań.

Opłaty na autostradzie A2

Stawki opłat na tym odcinku autostrady A2 uzależnione są od kategorii pojazdu. Kierowcy samochodów osobowych i motocykli muszą zapłacić 10 zł za przejechanie całego płatnego fragmentu. Dla pojazdów dostawczych o DMC do 3,5 t stawka wynosi 12 zł, a dla ciężarówek i autobusów jest wyższa.

Opłatę należy wnieść przy wjeździe na płatny odcinek A2 w jednej z bramek - w Pudłowie, Emilii lub Strykowie. Kierowcy otrzymają wtedy bilet, który należy zachować i okazać przy wyjeździe z płatnej autostrady A2.

Mapa bramek poboru opłat na płatnym fragmencie A2

Aby ułatwić kierowcom zaplanowanie podróży i wjazdu na odcinek A2 z opłatami, udostępniono szczegółową mapę z zaznaczonymi punktami poboru opłat. Wskazane są na niej dokładne lokalizacje wszystkich bramek, wraz z podaniem nazw miejscowości i węzłów drogowych przy których się znajdują.

Dzięki mapie bramek na A2 kierowcy wprowadzający trasę do nawigacji GPS wiedzą gdzie konkretnie zjechać z autostrady by uiścić opłatę za przejazd.

Bramki znajdują się przy węźle Konin Północ (m. Pudłów), następnie w okolicach miejscowości Emilia (gm. Buczek) oraz przy węźle Stryków. Mapa dostępna jest m.in. na stronach GDDKiA zarządzającej autostradą A2.

Lokalizacja Węzeł / Miejscowość
Bramka nr 1 Pudłów
Bramka nr 2 Emilia
Bramka nr 3 Stryków

Czytaj więcej: Zielone tablice rejestracyjne - polskie i zagraniczne, nowe rejestracje

Płatność za przejazd odcinkiem A2

Kierowcy przejeżdżający 90-kilometrowym odcinkiem A2 pomiędzy Koninem a Strykowem muszą uiścić opłatę za przejazd w wysokości 10-12 zł w zależności od typu pojazdu. Do dyspozycji mają 3 bramki, przy których mogą wjechać na autostradę - w Pudłowie, Emilii i Strykowie.

Płatność jest możliwa gotówką oraz kartami płatniczymi. Coraz więcej kierowców decyduje się na wygodne płatności bezgotówkowe. Warto jednak pamiętać o zabraniu gotówki, gdyż płatność kartą nie zawsze jest możliwa przy wszystkich kasach.

Po uiszczeniu opłaty za wjazd na A2 kierowcy otrzymują bilet, który należy zachować. Jest on potrzebny przy wyjeździe z odcinka płatnego, w jednej z dwóch bramek - w Strykowie lub Konotopie.

Kary za brak opłaty

Kierowcy, którzy nie wniosą opłaty za przejazd narażają się na karę grzywny. Jej wysokość uzależniona jest od typu pojazdu i wynosi od 50 do nawet 500 zł w przypadku ciężarówek. Dlatego tak ważne jest, aby pamiętać o uiszczeniu opłaty za A2 w jednej z bramek.

Aplikacje i nawigacje z mapą punktów poboru opłat na A2

Płatne odcinki A2 - Mapa bramek poboru opłat

Aby ułatwić kierowcom zlokalizowanie punktów poboru opłat na płatnym odcinku A2, ich położenie zostało oznaczone również w popularnych aplikacjach i systemach nawigacji GPS.

Mapy z zaznaczonymi bramkami A2 znajdziemy więc m.in. w aplikacjach Google Maps czy Yanosik. Dzięki temu prowadząc trasę np. z Łodzi do Konina w nawigacji z wyprzedzeniem zobaczymy zbliżanie się do punktu poboru opłat.

Nawigacje same z siebie nie ostrzegą o konieczności uiszczenia opłaty na A2. Niemniej dzięki mapom z zaznaczonymi bramkami łatwiej jest zaplanować postój przy jednej z nich i opłacić przejazd płatnym fragmentem autostrady A2.

MOPy i stacje paliw na płatnym odcinku A2

Planując podróż płatnym odcinkiem autostrady A2, oprócz samych punktów poboru opłat, warto zwrócić uwagę na usytuowanie Miejsc Obsługi Podróżnych (MOP) oraz stacji paliw.

Tuż przy bramkach w Strykowie po zjeździe z A2 znajduje się MOP i stacja paliw. Podobny punkt z parkingiem, restauracją i możliwością tankowania jest też przy miejscu poboru opłat A2 w Pudłowie. To dobre miejsca na chwilę odpoczynku, posiłek czy zatankowanie pojazdu.

Warto więc przy planowaniu trasy sprawdzić, które MOPy i stacje benzynowe położone są w sąsiedztwie punktów poboru opłat za przejazd płatnym odcinkiem A2. Ułatwi to zarówno opłacenie przejazdu autostradą jak i organizację podróży.

Podsumowanie

Autostrada A2 na odcinku między Koninem a Strykowem jest płatna. Kierowcy muszą uiścić opłatę za przejazd tego 90-kilometrowego fragmentu. Do dyspozycji mają 3 punkty poboru opłat (tzw. bramki) - przy węźle Konin Północ oraz miejscowościach Emilia i Stryków. Ich dokładną lokalizację wskazuje mapa z zaznaczonymi bramkami poboru opłat A2.

Stawki opłat dla samochodów osobowych to 10 zł, dla dostawczych do 3,5 t - 12 zł. Opłatę można wnieść gotówką lub kartą płatniczą przy wjeździe na płatny fragment A2. Należy pamiętać o zachowaniu biletu, który trzeba okazać przy zjeździe.

W artykule zamieszczono także informacje o punktach obsługi podróżnych, restauracjach i stacjach benzynowych położonych w pobliżu punktów pobierania opłat na A2. Ułatwi to zaplanowanie podróży łącznie z tankowaniem czy posiłkiem.

Bramki i MOP-y przy płatnym fragmencie A2 zostały również oznaczone w popularnych aplikacjach i nawigacjach samochodowych. Ułatwia to z wyprzedzeniem zaplanować zjazd do punktu opłat, aby uiścić należność za przejazd płatnymi odcinkami autostrady A2.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Jak sprawdzić auto ze Szwecji - sprawdzenie auta po numerze VIN, historia pojazdu, opłaty i koszty
  2. Definicja wypadku drogowego i kolizji - Co to jest wypadek drogowy?
  3. Auta z Włoch - Import samochodów z Włoch - Opinie
  4. Jak sprawdzić wersję i wyposażenie pojazdu po numerze VIN
  5. Jak jeździć autem: technika jazdy samochodem dla początkujących
Autor Paula Jankowska
Paula Jankowska

Jestem mechanikiem samochodowym z wieloletnim stażem. Specjalizuję się w naprawach i tuningowaniu aut. Na blogu dzielę się praktyczną wiedzą jak dbać o samochód i unikać kosztownych awarii.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Amerykańskie auta terenowe - Najlepsze samochody z USA
AutaAmerykańskie auta terenowe - Najlepsze samochody z USA

Odkryj potęgę legendarnych Amerykańskich aut terenowych. Poznaj ich niezrównaną moc, wytrzymałość i komfort idealnie dopasowane do każdej przygody. Te niezniszczalne pojazdy łączą w sobie luksus z wszechstronnością i bezpieczeństwem.