Prawo Jazdy

PCC Opłata Skarbowa - Zapłać online za samochód

Autor Florencja Kubiak
Florencja Kubiak11.12.20236 min.
PCC Opłata Skarbowa - Zapłać online za samochód

PCC Opłata Skarbowa to obowiązkowa danina publiczna przy zakupie samochodu od innej osoby fizycznej. Wielu kupujących zastanawia się, jak wypełnić ten obowiązek, aby uniknąć problemów. Na szczęście, podobnie jak wiele innych spraw urzędowych, opłatę PCC można uiścić już całkowicie online, co znacznie ułatwia cały proces.

Kluczowe wnioski:
 • Opłata PCC od umowy kupna samochodu wynosi 2% wartości auta, ale nie mniej niż 100 zł.
 • Należy ją wpłacić w ciągu 14 dni od zawarcia umowy - w przeciwnym razie grożą odsetki.
 • Opłatę można w łatwy sposób uiścić przez internet za pomocą kilku kliknięć.
 • Potrzebny jest do tego druk PCC-3 - dzisiaj jest dostępny online.
 • Warto pamiętać o opłacie PCC, aby uniknąć problemów przy rejestracji pojazdu.

Ile wynosi PCC za zakup auta?

Opłata skarbowa PCC przy zakupie samochodu od osoby fizycznej wynosi 2% wartości pojazdu, jednak nie mniej niż 100 zł. Oznacza to, że nawet jeśli kupujemy auto za 500 zł, i tak minimalna kwota PCC będzie wynosić 100 zł.

Wartość samochodu dla celów obliczenia PCC określamy na podstawie umowy kupna-sprzedaży. Jeśli nie wpiszemy konkretnej kwoty lub zaniżymy ją, aby zapłacić mniejszą opłatę skarbową, możemy mieć problemy w urzędzie skarbowym i przy rejestracji auta.

Jak poprawnie określić wartość samochodu?

W umowie kupna-sprzedaży wartość auta powinna odzwierciedlać realną cenę transakcji. W przeciwnym razie urząd skarbowy może zakwestionować wskazaną kwotę i zażądać dopłaty PCC wraz z odsetkami.

Jeśli nie jesteśmy pewni, ile kosztuje dany model samochodu na rynku, warto sprawdzić aktualne ogłoszenia z cenami podobnych aut. Pomoże to ustalić właściwą wartość transakcji dla celów opłaty PCC.

Jak zapłacić PCC przez internet?

Opłatę PCC od umowy kupna samochodu można wygodnie i szybko uiścić przez internet, bez konieczności osobistej wizyty w urzędzie skarbowym. Wystarczy kilka prostych kroków:

 1. Pobierz druk PCC-3 ze strony Ministerstwa Finansów lub dowolnego urzędu skarbowego.
 2. Wpisz swoje dane jako podatnika (kupujący) oraz dane sprzedawcy i samochodu.
 3. Oblicz należną kwotę PCC (2% wartości auta, min. 100 zł).
 4. Zapłać online - bankowość internetowa lub szybki przelew.

Następnie wydrukuj i zachowaj potwierdzenie zapłaty. Będzie Ci potrzebne przy rejestracji samochodu w wydziale komunikacji.

Gdzie znaleźć druk PCC-3?

Druk potrzebny do opłacenia PCC online, czyli PCC-3, jest dostępny na stronach internetowych urzędów skarbowych. Możesz go pobrać np. ze strony Ministerstwa Finansów lub dowolnego urzędu skarbowego.

Druk zawiera wszystkie potrzebne rubryki do wypełnienia danych i obliczenia wysokości opłaty PCC. Jest przejrzysty i szybki w użyciu.

Czytaj więcej: Zakaz wyprzedzania przez tiry na autostradzie - Przepisy i zasady ruchu drogowego

Kiedy trzeba uiścić opłatę PCC?

Ustawowy termin na zapłatę opłaty PCC od umowy kupna samochodu wynosi 14 dni. Liczy się data dokonania płatności, nie zaś złożenia dokumentu PCC-3. Jeśli przekroczymy ten termin, urząd skarbowy może dochodzić odsetek.

Warto więc pamiętać, by uiścić PCC możliwie najszybciej po zawarciu transakcji. Kupując auto w sobotę czy niedzielę, zwykle mamy czas do poniedziałku w 2. tygodniu od zakupu.

Termin zawarcia umowy Ostateczny termin zapłaty PCC
12 lutego 2023 26 lutego 2023
24 marca 2023 7 kwietnia 2023

Płacąc PCC przelewem online, mamy dodatkowy komfort w postaci automatycznej daty płatności w dniu zlecenia przelewu.

Gdzie znajdę druk PCC za auto?

PCC Opłata Skarbowa - Zapłać online za samochód

Druk PCC-3 potrzebny do opłacenia online PCC od umowy kupna samochodu jest dostępny w internecie na stronach urzędów skarbowych. Można go pobrać np. ze strony Ministerstwa Finansów lub Urzędu Skarbowego w Krakowie.

Nie trzeba już fatygować się do urzędu po formularz. Druk PCC-3 możemy wydrukować w domu.

Dokument zawiera objaśnienia, jak poprawnie wypełnić poszczególne pola. Znajdziemy w nim też numer konta urzędu skarbowego, na który powinniśmy zrobić przelew należnej opłaty PCC.

Jak poprawnie wypełnić druk PCC-3?

Wypełnianie formularza PCC-3 jest dość intuicyjne. Wpisujemy swoje dane jako podatnika (kupującego) oraz dane sprzedawcy wraz z danymi samochodu. Następnie w kolejnych polach wpisujemy ustaloną wartość transakcji, obliczamy 2% tej kwoty jako należną opłatę skarbową (min. 100 zł) i wskazujemy sposób jej zapłaty.

Jak obliczyć wysokość opłaty skarbowej?

Wysokość opłaty PCC od umowy kupna samochodu wynosi 2% wartości auta, jednak nie mniej niż 100 zł. Aby obliczyć dokładną kwotę, wypełniamy kolejno pola w druku PCC-3:

 1. Wpisujemy ustaloną cenę zakupu samochodu.
 2. Obliczamy i wpisujemy 2% tej kwoty.
 3. Sprawdzamy, czy wyliczona opłata PCC nie jest niższa niż 100 zł. Jeśli tak, wpisujemy 100 zł.

Na przykład, kupując samochód za 15000 zł, należna opłata PCC wyniesie 2% z 15000 zł, czyli 300 zł. Kwota ta jest wyższa od minimalnej (100 zł), więc w druku wpisujemy 300 zł.

Kalkulator PCC na stronie Ministerstwa Finansów pomoże szybko obliczyć opłatę. Wystarczy wpisać cenę samochodu, by zobaczyć należną kwotę PCC.

Podsumowanie

Opłata PCC (pcc opłata skarbowa) to obowiązkowa danina przy kupnie samochodu od osoby fizycznej. Wynosi 2% wartości auta, jednak nie mniej niż 100 zł. Na szczęście można ją łatwo uiścić przez internet bez wizyty w urzędzie skarbowym, co bardzo ułatwia sprawę.

Wystarczy pobrać online druk PCC-3, wypełnić swoje dane oraz dane dotyczące transakcji, obliczyć należną kwotę 2% od wartości auta i opłacić PCC przelewem lub kartą. Trzeba to zrobić w ciągu 14 dni od zawarcia umowy.

Artykuł szczegółowo wyjaśnia, jak ustalić wartość samochodu do obliczenia PCC, skąd wziąć formularz online, jak go wypełnić oraz jakie są terminy zapłaty. Zawiera też konkretne przykłady, tabele i kalkulator PCC dla ułatwienia.

Dzięki temu kupujący samochód może spokojnie i bezproblemowo dopełnić formalności związanych z opłatą skarbową (urząd skarbowy opłata za samochód online). To ważne, bo od prawidłowo opłaconego PCC zależy późniejsza rejestracja pojazdu.

Najczęstsze pytania

Opłata PCC przy kupnie samochodu od osoby fizycznej wynosi 2% wartości pojazdu, jednak nie mniej niż 100 zł. Kwotę tę obliczamy od ceny brutto wskazanej w umowie kupna-sprzedaży.

Opłatę PCC należy uiścić w terminie 14 dni od dnia zawarcia umowy kupna samochodu. Termin liczy się od daty dokonania przelewu bankowego lub płatności online.

Formularz PCC-3 jest dostępny do pobrania na stronach internetowych urzędów skarbowych, np. Ministerstwa Finansów lub konkretnego urzędu skarbowego. Można go wypełnić i opłacić bez wychodzenia z domu.

Brak zapłaty PCC lub opłacenie go po terminie 14 dni skutkuje naliczeniem odsetek przez urząd skarbowy. Może też powodować problemy przy rejestracji samochodu.

Tak, wydrukowane potwierdzenie przelewu bankowego zapłaty PCC wystarczy, aby zarejestrować auto. Nie trzeba dodatkowo nosić formularza PCC-3 do urzędu komunikacji.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Jak sprawdzić auto ze Szwecji - sprawdzenie auta po numerze VIN, historia pojazdu, opłaty i koszty
 2. Definicja wypadku drogowego i kolizji - Co to jest wypadek drogowy?
 3. Auta z Włoch - Import samochodów z Włoch - Opinie
 4. Jak sprawdzić wersję i wyposażenie pojazdu po numerze VIN
 5. Jak jeździć autem: technika jazdy samochodem dla początkujących
Autor Florencja Kubiak
Florencja Kubiak

Jestem instruktorką jazdy. Dzielę się wiedzą jak bezpiecznie i ekonomicznie jeździć samochodem. Omawiam przepisy ruchu drogowego i udzielam porad, jak zdać egzamin na prawo jazdy za pierwszym razem.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły