Narzędzia

Opinie o skrzyniach CVT - Wady i zalety, Toyota

Autor Paula Jankowska
Paula Jankowska17.01.20246 min.
Opinie o skrzyniach CVT - Wady i zalety, Toyota

Skrzynia CVT opinie są bardzo ważne dla osób rozważających zakup samochodu z tą przekładnią. W tym artykule przyjrzymy się bliżej zaletom i wadom skrzyni CVT stosowanej w Toyotach.

Kluczowe wnioski:
 • Skrzynia CVT zapewnia płynną jazdę i niskie spalanie
 • Niezawodność przekładni CVT w Toyotach jest wysoka
 • Hałas silnika przy przyspieszaniu to minus tych skrzyń
 • Koszty napraw skrzyni CVT są wysokie
 • Warto rozważyć zakup Toyoty z tą przekładnią

Jak działa skrzynia CVT Toyoty?

Skrzynia CVT (ang. Continuous Variable Transmission), czyli bezstopniowa skrzynia biegów stosowana w Toyotach, działa w oparciu o system pasów i kół pasowych zamiast standardowych przełożeń. Pozwala to na płynne przenoszenie momentu obrotowego silnika na koła bez szarpnięć charakterystycznych dla manualnych skrzyń biegów.

Sercem skrzyni CVT jest specjalny zestaw pasów i kół stożkowych. Jedno z kół pasowych jest połączone z wałem korbowym silnika, drugie z wałkiem wejściowym do skrzyni biegów. Odległość między nimi jest zmienna, co powoduje „przeskakiwanie” pasów między różnymi średnicami kół pasowych. To z kolei zmienia przełożenie przekładni bezstopniowej i pozwala elastycznie regulować prędkość obrotową wałka wyjściowego podłączonego do układu napędowego.

Charakterystyka pracy skrzyni CVT

Skrzynia bezstopniowa CVT w Toyotach jest sterowana przez komputer, który na bieżąco analizuje takie parametry jak: prędkość jazdy, położenie pedału gazu, obciążenie auta czy nachylenie drogi. System CVT dokonuje ponad 4000 regulacji na minutę, dostosowując optymalne przełożenie do warunków jazdy i wskazań kierowcy.

Zmiana położenia pasów i zmiana przełożenia z przekładni CVT są na tyle płynne i szybkie, że daje to efekt jazdy bezstopniowej. Innymi słowy, nie czujemy szarpnięć czy zmiany biegów, a jedynie delikatne, linekarne zwiększanie lub zmniejszanie prędkości wraz z naciskiem pedału gazu.

Niezawodność skrzyni CVT w Toyotachskrzyni CVT w Toyotach

Skrzynie CVT dawniej cierpiały na problemy z niezawodnością i częstymi awariami. Jednak konstrukcje te znacznie się zmieniły i unowocześniły na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. W przypadku Toyoty są one na tyle dopracowane, że awaryjność skrzyń bezstopniowych jest niewielka.

Producent zastosował w nich wysokiej jakości łańcuchy, a nie pasy oraz specjalny olej smarujący przekładnię CVT, który zapewnia długotrwałe właściwości smarne. Dzięki temu przekładnia jest odporna na przegrzewanie się i zużywanie komponentów.

Nie bez znaczenia są również nowoczesne układy chłodzenia oleju w skrzyniach CVT, które utrzymują optymalną temperaturę smarowania nawet podczas długich podróży autostradowych. W Toyotach elementy przekładni CVT objęte są 10-letnią gwarancją producenta.

Czytaj więcej: Dostępne rodzaje tablic rejestracyjnych - Opcje i wybór tablic

Wady skrzyni CVT w autach Toyoty

Mimo wielu zalet, skrzynia CVT opinie ma także pewne wady, z których kierowcy Toyot powinni zdawać sobie sprawę. Należą do nich przede wszystkim:

 • Wysoki koszt napraw i wymiany przekładni CVT
 • Większe zużycie paliwa w porównaniu do manualnej skrzyni biegów
 • Hałas silnika przy dynamicznym przyspieszaniu

Ponadto w Toyotach ze skrzynią CVT czasem odczuwalny jest efekt poślizgu (ang. rubber band effect), czyli chwilowe opóźnienie reakcji samochodu na dodanie gazu. Nie jest to jednak tak dokuczliwe zjawisko, jak w starszych konstrukcjach przekładni bezstopniowych.

Zalety skrzyni CVT w samochodach Toyoty

Opinie o skrzyniach CVT - Wady i zalety, Toyota

Mocną stroną skrzyni CVT stosowanej w Toyotach są przede wszystkim:

 • Bardzo płynna, bezstopniowa zmiana przełożeń
 • Niska awaryjność dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technicznym
 • Niewielkie zużycie paliwa przy spokojnej jeździe
 • Wysoki komfort jazdy bez szarpnięć

Dzięki zastosowaniu przekładni CVT samochody Toyoty są ciche, dynamiczne i oszczędne przy typowej, niesportowej eksploatacji. W mieście taka konstrukcja zdecydowanie się sprawdza.

Komfort jazdy autem Toyoty ze skrzynią CVT

Jazda Toyotą wyposażoną w bezstopniową skrzynię CVT jest bardzo komfortowa. Auto z taką przekładnią dynamicznie przyspiesza po dodaniu gazu, a gdy zdejmiemy nogę z pedału gazu – równie płynnie zwalnia. Nie odczuwamy szarpnięć, szukania biegów czy spadków obrotów silnika.

Manualna skrzynia biegów Skrzynia CVT
- Szarpana jazda - Płynna, bezstopniowa zmiana przełożeń
- Konieczność manualnej zmiany biegów - Automatyczna regulacja "biegów" bez ingerencji kierowcy

Taka charakterystyka sprawia, że CVT świetnie sprawdza się w miejskich korkach i podczas spokojnej jazdy na trasie. Pozwala też na większy relaks za kierownicą.

Serwisowanie skrzyni CVT w Toyocie

Skrzynia CVT Toyota wymaga regularnych i specjalistycznych przeglądów, zwłaszcza wymian oleju. Koszt takiej wymiany to około 500-800 zł w zależności od modelu. Zabieg ten należy wykonywać co 60 tys. kilometrów.

Oprócz tego, w Toyotach z CVT należy wymieniać filtry oleju co 20-30 tys. km oraz sprawdzać kliniczność pasów napędowych. Te z pozoru drobne czynności pozwalają znacząco wydłużyć żywotność skrzyni bezstopniowej.

Regularna konserwacja skrzyni CVT to najlepsza polisa ubezpieczeniowa na wypadek awarii tej kosztownej w naprawie przekładni.

Podsumowując, skrzynia CVT w Toyotach to nowoczesne, niezawodne rozwiązanie, które zapewnia wysoki komfort jazdy. Mimo kilku niedogodności, warto rozważyć Toyotę z bezstopniową przekładnią CVT.

Podsumowanie

Skrzynia CVT to bezstopniowa automatyczna skrzynia biegów, która zyskuje coraz większą popularność. Ze względu na swoją konstrukcję zapewnia płynną, bezszarpaną zmianę przełożeń, co przekłada się na komfort jazdy. Rozwiązanie to z powodzeniem stosowane jest między innymi w Toyotach.

Jak pokazują opinie kierowców, skrzynia CVT ma zarówno swoje wady, jak i zalety. Do minusów należą wyższe koszty naprawy, mniejsza dynamika oraz specyficzny hałas silnika przy przyspieszaniu. Z drugiej strony, doceniana jest niezawodność tych przekładni, niskie spalanie przy spokojnej jeździe oraz wygoda użytkowania bez manualnej zmiany biegów.

Podsumowując, CVT to nowoczesne rozwiązanie dla kierowców, którzy cenią sobie automatyzację, płynność jazdy i prostotę obsługi. Przy odpowiedniej eksploatacji i regularnych przeglądach, skrzynie bezstopniowe są w stanie zapewnić komfort i niezawodność przez długie lata.

Warto więc rozważyć zakup auta ze skrzynią CVT, np. Toyoty, aby na własnej skórze przekonać się o zaletach tej konstrukcji. Taka inwestycja z pewnością może się opłacać.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-outline
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

 1. Jak sprawdzić auto ze Szwecji - sprawdzenie auta po numerze VIN, historia pojazdu, opłaty i koszty
 2. Definicja wypadku drogowego i kolizji - Co to jest wypadek drogowy?
 3. Opłaty za autostrady Hiszpania - Płatne autostrady w Hiszpanii
 4. Marki sportowych aut - najlepsze modele i ceny
 5. Jak sprawdzić czy auto jest kradzione - innowacyjne metody sprawdzania
Autor Paula Jankowska
Paula Jankowska

Jestem mechanikiem samochodowym z wieloletnim stażem. Specjalizuję się w naprawach i tuningowaniu aut. Na blogu dzielę się praktyczną wiedzą jak dbać o samochód i unikać kosztownych awarii.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły