Koszty rejestracji samochodu w Polsce - Opłaty i ceny

Koszty rejestracji samochodu w Polsce - Opłaty i ceny
Autor Dorian Nowak
Dorian Nowak11.12.2023 | 5 min.

Koszty rejestracji samochodu w Polsce są zróżnicowane i zależą od wielu czynników, takich jak pochodzenie pojazdu czy jego wiek. Niniejszy poradnik pomoże Ci dowiedzieć się, z jakimi konkretnie opłatami trzeba się liczyć, rejestrując auto w Polsce oraz jaka jest ich standardowa wysokość.

Kluczowe wnioski:
 • Koszty rejestracji nowego samochodu są zazwyczaj niższe niż w przypadku aut używanych.
 • Najwyższe wydatki ponosi się przy pierwszej rejestracji auta sprowadzonego z zagranicy.
 • Główne opłaty to akcyza, badanie techniczne, tablice rejestracyjne i OC.
 • Całkowity koszt rejestracji samochodu w Polsce wynosi od kilkuset do kilku tysięcy złotych.
 • Wysokość konkretnych opłat jest uzależniona m.in. od pojemności silnika i wieku pojazdu.

Opłaty za rejestrację pojazdu

Koszty rejestracji samochodu w Polsce składają się z kilku opłat. Najważniejsze z nich to:

 • opłata za wydanie dowodu rejestracyjnego i tablic rejestracyjnych,
 • opłata za badanie techniczne pojazdu,
 • opłata skarbowa za wpis do dowodu rejestracyjnego,
 • ubezpieczenie OC.

Dodatkowo przy rejestracji auta sprowadzonego z zagranicy trzeba uiścić opłatę akcyzową. Jej wysokość zależy od pojemności silnika. Im silnik większy, tym akcyza wyższa.

Tablice rejestracyjne i badanie techniczne

Koszt tablic rejestracyjnych standardowych wynosi 80 zł. Dowód rejestracyjny kosztuje 54 zł. Badanie techniczne to wydatek rzędu 98 zł. Czasem trzeba wykonać dodatkowe badania. Przykładem jest badanie na rollercie po tuningowaniu auta.

Koszt badań dodatkowych zależy od ich rodzaju. Rollert test to koszt około 250 zł. Badanie na hamowni, wykonywane np. po wymianie układu hamulcowego, kosztuje od 100 do 300 zł.

Koszty pierwszej rejestracji importowanego auta

Pierwsza rejestracja importowanego samochodu wiąże się z koniecznością uiszczenia dodatkowych opłat. Najważniejsza z nich to akcyza, czyli podatek płacony od aut sprowadzanych spoza UE.

Pojemność silnika Stawka akcyzy
do 2000 cm3 3,1% wartości auta
powyżej 2000 cm3 18,6% wartości auta

Na wysokość akcyzy wpływa zatem wartość pojazdu. Im droższe auto, tym wyższa akcyza. Dodatkowo moc silnika ma tu kluczowe znaczenie.

Czytaj więcej: Darowizna samochodu: Urząd skarbowy, podatki, formalności

Wysokość podatku akcyzowego przy rejestracji

Stawka akcyzy zależy głównie od pojemności silnika auta sprowadzanego z zagranicy i wynosi odpowiednio:

 • 3,1% wartości pojazdu dla silników o pojemności do 2000 cm3
 • 18,6% wartości pojazdu dla silników powyżej 2000 cm3

Do obliczenia podatku akcyzowego brana jest pod uwagę wartość rynkowa samochodu w Polsce. Można ją sprawdzić za pomocą kalkulatora na stronie Ministerstwa Finansów lub korzystając z systemów kalkulacyjnych w wybranych firmach ubezpieczeniowych.

Opłaty za tablice rejestracyjne i dowód rejestracyjny

Koszty rejestracji samochodu w Polsce - Opłaty i ceny

Koszt tablic rejestracyjnych to stosunkowo niewielki wydatek w całościowych kosztach rejestracji samochodu. Cena standardowych "cywilnych" tablic z dwoma certyfikowanymi oznaczeniami (powiatowym i wojewódzkim) to 80 zł.

Dodatkowo za wydanie dowodu rejestracyjnego płaci się 54 zł. W niektórych przypadkach obowiązuje obniżona stawka wynosząca 13,50 zł. Dotyczy to np. wydawania wtórnika dowodu rejestracyjnego.

Koszt badania technicznego koniecznego do rejestracji

Obowiązkowym elementem rejestracji samochodu jest przeprowadzenie badania technicznego. Koszt badania wynosi 98 zł w przypadku samochodów osobowych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony.

Jeżeli samochód ma więcej niż 10 lat, badanie techniczne trzeba powtarzać corocznie. W przypadku nowszych pojazdów badanie wykonuje się co 2 lata. Dodatkowe badania mogą być konieczne po dokonaniu zmian w nadwoziu czy silniku, np. po tuningowaniu auta.

Koszt ubezpieczenia OC niezbędnego do rejestracji

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego posiadacza samochodu. Bez niego nie można zarejestrować ani prowadzić auta. Koszt polisy OC zależy od wielu czynników, m.in. marki i modelu pojazdu, jego wieku, pojemności silnika, miejsca zamieszkania, historii szkodowej i zakresu ochrony.

Koszt OC dla popularnego miejskiego auta segmentu B z silnikiem 1.2 i bez szkód przy minimalnym zakresie ubezpieczenia to wydatek rzędu 500-700 zł rocznie.

Wysokość składki OC można sprawdzić korzystając z kalkulatorów OC dostępnych na stronach ubezpieczycieli lub porównywarek ubezpieczeniowych.

Podsumowanie

Rejestrując samochód w Polsce, trzeba liczyć się z kilkoma rodzajami kosztów rejestracji. Obejmują one przede wszystkim opłaty za badania techniczne pojazdu, tablice rejestracyjne, dokumenty czy obowiązkowe ubezpieczenie OC. Przy imporcie auta z zagranicy dochodzi jeszcze akcyza, czyli podatek od sprowadzanych samochodów.

Cena rejestracji nowego samochodu kształtuje się na poziomie kilkuset złotych. Najdroższa jest pierwsza rejestracja auta używanego sprowadzonego z zagranicy - tu koszty sięgają nawet kilku tysięcy złotych. Wysokość poszczególnych opłat rejestracyjnych reguluje polskie prawo, ale o łącznej kwocie decydują parametry konkretnego pojazdu.

Najważniejsze składowe kosztów rejestracji samochodu w Polsce to przede wszystkim: badanie techniczne za ok. 100 zł, tablice rejestracyjne za 80 zł, dowód rejestracyjny za 54 zł, akcyza w wysokości od kilkuset do kilku tysięcy złotych oraz OC. Całościowy koszt rejestracji auta zależy więc od wielu zmiennych i trudno wskazać jedną konkretną kwotę.

Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą Ci lepiej zorientować się w temacie opłat rejestracyjnych i przygotować na wszelkie koszty związane z rejestracją twojego nowego samochodu w Polsce. Pozdrawiamy i życzymy bezpiecznej jazdy!

5 Podobnych Artykułów:

 1. Jak sprawdzić auto ze Szwecji - sprawdzenie auta po numerze VIN, historia pojazdu, opłaty i koszty
 2. Definicja wypadku drogowego i kolizji - Co to jest wypadek drogowy?
 3. Auta z Włoch - Import samochodów z Włoch - Opinie
 4. Jak sprawdzić wersję i wyposażenie pojazdu po numerze VIN
 5. Jak jeździć autem: technika jazdy samochodem dla początkujących
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Dorian Nowak
Dorian Nowak

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym. Testuję nowe modele aut i oceniam je pod kątem osiągów, wyposażenia, komfortu jazdy. Piszę też poradniki jak kupić dobry samochód i na co zwrócić uwagę przy zakupie używanego auta.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 2

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły

0