Prawo Jazdy

Jak wypełnić pcc 3 przy zakupie samochodu online

Autor Radosław Witkowski
Radosław Witkowski11.12.20234 min.
Jak wypełnić pcc 3 przy zakupie samochodu online

PCC 3 Jak wypełnić to jeden z najważniejszych dokumentów przy zakupie samochodu online. Wniosek trzeba złożyć w ciągu 14 dni od zawarcia umowy, w przeciwnym razie grożą nam dotkliwe kary finansowe. Wypełnienie tego formularza wydaje się skomplikowane, jednak przy odrobinie wiedzy da się go wypełnić sprawnie i bez problemów.

Kluczowe wnioski:
 • PCC 3 należy pobrać ze strony Ministerstwa Finansów i wypełnić online lub ręcznie.
 • Trzeba wpisać dane osobowe kupującego i sprzedającego oraz informacje o pojeździe.
 • Należy dokładnie wyliczyć wartość transakcji i uiścić 2% podatku PCC.
 • Gotowy wniosek wysyła się online albo składa w urzędzie skarbowym.
 • PCC 3 trzeba też przedstawić przy rejestracji pojazdu, więc warto zrobić sobie jego kopię.

Jak załatwić formalności związane z PCC 3

PCC 3, czyli podatek od czynności cywilnoprawnych, jest obowiązkowy przy zakupie samochodu online od osoby prywatnej. Wypełnienie tego wniosku pozwoli Ci zalegalizować transakcję i zarejestrować auto na swoje nazwisko.

PCC 3 musisz złożyć w ciągu 14 dni od podpisania umowy kupna-sprzedaży samochodu. Jeśli tego nie zrobisz, grożą Ci dotkliwe sankcje finansowe. Dlatego lepiej załatwić tę formalność od razu, aby mieć święty spokój.

Gdzie znaleźć formularz PCC 3

Formularz PCC 3 jest dostępny na stronie Ministerstwa Finansów do pobrania w wersji pdf. Możesz go wypełnić odręcznie lub online przed wydrukowaniem i złożeniem we właściwym urzędzie skarbowym.

Zalecamy wypełnianie wniosku online, ponieważ jest to szybsze i wygodniejsze. System podpowie Ci też, jakie dane powinieneś wpisać w poszczególnych rubrykach.

Kiedy zacząć wypełniać PCC 3

Najlepiej zabrać się za PCC 3 od razu po podpisaniu umowy kupna samochodu przez internet. Wtedy będziesz mieć pewność, że złożysz go na czas i unikniesz ewentualnych kar.

Jeśli umowa została podpisana np. 1 marca, to masz czas do 15 marca na złożenie formularza PCC 3. Im szybciej to zrobisz, tym lepiej dla Ciebie.

Co wpisać we wniosku PCC 3

W formularzu PCC 3 musisz podać swoje dane jako nabywcy pojazdu oraz dane sprzedawcy. Wpisz imię, nazwisko, adres zamieszkania oraz PESEL obu stron transakcji.

Ponadto wypełnij szczegóły dotyczące kupowanego samochodu: marka, model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN. Nie zapomnij o cenie, jaka widnieje w umowie kupna-sprzedaży.

Jak obliczyć wartość podatku PCC

Od wartości transakcji należy uiścić 2% podatku PCC. Aby go wyliczyć, musisz jedynie pomnożyć cenę zakupu samochodu przez 0,02. Na przykład jeśli kupiłeś auto za 15 000 zł, to podatek PCC wyniesie 300 zł (15 000 zł * 0,02).

Podatek PCC trzeba wpłacić na konto właściwego urzędu skarbowego. Numer konta znajdziesz w formularzu PCC 3 lub na stronie internetowej urzędu.

Czytaj więcej: Darowizna samochodu: Urząd skarbowy, podatki, formalności

Jak i gdzie złożyć dokument PCC 3

Wypełniony formularz PCC 3 możesz złożyć na dwa sposoby:

 • online przez e-deklaracje na stronie Ministerstwa Finansów
 • osobiście lub pocztą we właściwym urzędzie skarbow

  Podsumowanie

  Jak wypełnić pcc 3 przy zakupie samochodu online

  PCC 3 Jak wypełnić to kluczowy dokument, z którym musimy się zmierzyć przy zakupie samochodu online. Bez prawidłowo wypełnionego formularza PCC 3, na którym wykazujemy podatek od czynności cywilnoprawnych, nie zarejestrujemy auta.

  Gdzie znaleźć i jak wypełnić PCC 3 online krok po kroku? Formularz dostępny jest na stronie Ministerstwa Finansów. Wpisujemy w nim swoje dane, dane sprzedawcy, informacje o samochodzie i wyliczamy podatek PCC, który wynosi 2% wartości transakcji.

  Potem wysyłamy PCC 3 online albo składamy osobiście w urzędzie skarbowym. To obowiązkowe w ciągu 14 dni od zawarcia umowy! Inaczej grożą nam kary. Pamiętajmy też, by zrobić sobie kopię - przyda się przy rejestracji auta.

  Podatek PCC od zakupu samochodu online trzeba mieć z głowy. A z niniejszym poradnikiem wypełnienie wniosku PCC 3 będzie bułką z masłem.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-outline
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

 1. Jak sprawdzić auto ze Szwecji - sprawdzenie auta po numerze VIN, historia pojazdu, opłaty i koszty
 2. Definicja wypadku drogowego i kolizji - Co to jest wypadek drogowy?
 3. Auta z Włoch - Import samochodów z Włoch - Opinie
 4. Jak sprawdzić wersję i wyposażenie pojazdu po numerze VIN
 5. Jak jeździć autem: technika jazdy samochodem dla początkujących
Autor Radosław Witkowski
Radosław Witkowski

Jestem doradcą w salonach samochodowych. Doradzam klientom przy wyborze odpowiedniego modelu auta, koloru, wyposażenia. Dzielę się też moją wiedzą na temat nowych technologii stosowanych w najnowszych modelach samochodów.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły