Grupa VAG marki: Volkswagen, Audi, Seat, Skoda - co warto wiedzieć?

Grupa VAG marki: Volkswagen, Audi, Seat, Skoda - co warto wiedzieć?
Autor Radosław Witkowski
Radosław Witkowski24.01.2024 | 7 min.

Grupa VAG marki to jeden z największych koncernów motoryzacyjnych na świecie, do którego należą takie marki jak Volkswagen, Audi, Seat i Skoda. W niniejszym artykule przybliżymy historię i rozwój Grupy VAG, przedstawimy marki wchodzące w jej skład oraz opiszemy modele samochodów produkowanych przez ten koncern.

Kluczowe wnioski:
 • Grupa VAG jest jednym z największych producentów samochodów na świecie z ponad 10-milionową produkcją rocznie.
 • Do Grupy VAG należą marki Volkswagen, Audi, Seat, Skoda, Porsche, Bentley, Bugatti, Lamborghini, Ducati.
 • Każda z marek Grupy VAG posiada odmienną strategię marketingową i produkuje samochody innych segmentów rynku.
 • Modele samochodów Grupy VAG cechują się wysoką jakością, nowoczesnymi technologiami i dbałością o środowisko.
 • Koncern Volkswagen Grupa inwestuje miliardy euro w rozwój elektromobilności i pojazdów autonomicznych.

Grupa VAG - historia i rozwój koncernu

Grupa VAG, czyli Volkswagen AG, to jeden z największych koncernów motoryzacyjnych na świecie. Jego historia sięga 1937 roku, kiedy to powstała firma Geselschaft zur Vorbereitung des Deutschen Volkswagens mbH, która w późniejszym czasie przekształciła się w Volkswagenwerk GmbH.

Po II wojnie światowej Volkswagen rozpoczął produkcję swojego najpopularniejszego modelu - Garbusa. W latach 50. i 60. koncern dynamicznie się rozwijał, wprowadzając do oferty takie modele jak Transporter, Karmann Ghia czy Typ 3. Przełomem była premiera Golfa w 1974 roku, który wszedł do produkcji w nowo otwartej fabryce we Wolfsburgu.

W 1964 roku Volkswagen nabył Auto Union GmbH, do którego należała marka Audi. W późniejszych latach do koncernu dołączyły kolejne marki - SEAT (1986), Škoda (1991) czy luksusowe Bentley, Bugatti i Lamborghini. Obecnie Grupa VAG zatrudnia ponad 600 tysięcy pracowników na całym świecie.

Grupa VAG konsekwentnie inwestuje w nowe technologie, rozwój elektromobilności i pojazdów autonomicznych. Jest liderem rynku motoryzacyjnego w Europie z udziałem ponad 25% w sprzedaży nowych samochodów.

Najważniejsze wydarzenia w historii Grupy VAG

Poniżej przedstawiamy najważniejsze wydarzenia w ponad 80-letniej historii Grupy VAG:

 • 1937 - powstanie spółki Geselschaft zur Vorbereitung des Deutschen Volkswagens mbH,
 • 1945 - uruchomienie produkcji po wojnie, pierwszym modelem był Garbus,
 • 1964 - przejęcie Auto Union GmbH (marka Audi),
 • 1974 - premiera Golfa I generacji,
 • 1986 - przejęcie hiszpańskiego SEAT-a,
 • 1991 - wkupienie czeskiej Skody,
 • 1998 - zakup luksusowych marek - Bugatti, Bentley i Lamborghini.

Marki należące do Grupy VAG - kompletna lista

Grupa Volkswagen obejmuje obecnie 12 marek samochodowych:

 • Volkswagen - marka masowa,
 • Audi - marka premium,
 • Škoda - marka budżetowa,
 • SEAT - marka modna i sportowa,
 • Porsche - marka sportowa i luksusowa,
 • Bentley - marka ultra-luksusowa,
 • Lamborghini - marka supersportowa,
 • Bugatti - marka supersportowa,
 • Ducati - marka motocyklowa,
 • Scania - marka samochodów ciężarowych i autobusów,
 • MAN - marka samochodów ciężarowych i autobusów,
 • Navistar - marka samochodów użytkowych i ciężarowych w USA.

Jak widać portfolio marek Grupy VAG jest bardzo szerokie - od popularnych i przystępnych cenowo Volkswagenów i Škód, przez marki premium Audi i Porsche, aż po supersamochody Lamborghini i Bugatti warte miliony dolarów.

Czytaj więcej: Najlepsze amerykańskie marki samochodów i logo firmy

Volkswagen - najpopularniejsza marka koncernu

Marka Volkswagen jest najbardziej rozpoznawalną i popularną marką należącą do Grupy VAG. Jej historia jest nierozerwalnie związana z początkami i rozwojem całego koncernu.

Volkswagen obecnie oferuje bardzo szeroką gamę modeli - od miejskiego up!a, przez bestsellerowe Polo, Golfa i Tiguana, po luksusowego Touarega, vana California i elektrycznego ID.3. Łącznie marka sprzedaje kilkanaście linii modelowych w setkach wersji wyposażenia.

Modele Volkswagena cechują się wysoką jakością, nowoczesnymi technologiami, dbałością o środowisko oraz atrakcyjnym wzornictwem. Samochody te cieszą się dużą popularnością w Polsce i na całym świecie - łączna sprzedaż VW w 2022 roku wyniosła 4,56 mln aut.

Model Sprzedaż 2022
Tiguan 771 000 szt.
Golf 559 000 szt.

Jak wynika z danych, najpopularniejszymi modelami marki VW były w minionym roku średniej wielkości SUV Tiguan oraz kompaktowy hatchback Golf. Sprzedano je odpowiednio w liczbie 771 tys. i 559 tys. egzemplarzy.

Audi - luksusowa marka premium Grupy VAG

Grupa VAG marki: Volkswagen, Audi, Seat, Skoda - co warto wiedzieć?

Marka Audi należy do grupy marek premium Grupy Volkswagen obok Porsche, Bentleya, Lamborghini i Bugatti. Oferuje luksusowe i sportowe modele dla wymagających klientów.

Historia Audi sięga początków XX wieku, kiedy to powstała spółka Audiwerke AG Zwickau. Po II wojnie światowej markę reaktywowano pod nazwą Auto Union, którą w 1964 roku przejął Volkswagen. Oficjalna nazwa Audi została przywrócona w 1965 roku.

Dziś Audi proponuje szeroką gamę modeli - od kompaktowego A1, przez limuzyny A4, A6 i A8, po luksusowe SUVy takie jak Q3, Q5, Q7 i Q8. W ofercie znajdują się również sportowe modele sygnowane logo S i RS.

W 2022 roku Audi sprzedało na całym świecie 1,61 mln samochodów. Był to kolejny rekordowy rok pod względem globalnej sprzedaży w historii marki.

Audi jest obecnie czwartą najpopularniejszą marką premium na świecie. Wyprzedzają ją jedynie BMW, Mercedes i Lexus.

Seat - hiszpański producent w Grupie VAG

Hiszpańska marka Seat została założona w 1950 roku z inicjatywy rządu generała Franco. Jej celem była produkcja tanich i prostych samochodów dla masowego odbiorcy.

W 1986 roku większościowy pakiet akcji Seata przejął koncern Volkswagen AG. Od tego momentu hiszpański producent wszedł na zupełnie nowe tory - zaczął oferować nowoczesne, dobrze wyposażone i niedrogie auta dla młodych, aktywnych klientów.

Dziś Seat proponuje atrakcyjne modele miejskie (Ibiza, Arona), kompaktowe (Leon), a także pierwszego w swojej historii SUVa - Ateca. Wszystkie auta hiszpańskiej marki cechują: oryginalny design, dobra jakość i stosunek ceny do wartości.

W 2022 roku Seat odnotował globalną sprzedaż na poziomie 470 tys. samochodów. Najpopularniejszymi modelami były Leon (173 tys.) oraz Ibiza (120 tys.).

Skoda - czeski producent aut w Grupie VAG

Marka Skoda ma długoletnią, sięgającą 1895 roku tradycję produkcji samochodów, rowerów i motocykli. Swoją pozycję na rynku motoryzacyjnym zawdzięcza przystępnej cenie aut przy zachowaniu wysokiej jakości.

W 1991 roku Skodę przejął koncern Volkswagen AG, co zaowocowało modernizacją fabryk, wprowadzeniem nowych technologii i poprawą jakości produkowanych samochodów. Dziś modele Skody uchodzą za najbardziej opłacalne wśród marek należących do Grupy VAG.

Skoda oferuje zarówno małe, miejskie auta (model Fabia), rodzinne kompakty (Octavia, Scala), jak i duże SUVy (Kodiaq, Karoq, Kamiq). W 2022 roku marka sprzedała na świecie ponad 800 tys. samochodów z czego ponad 43 tys. trafiło do polskich klientów.

Model Sprzedaż w Polsce
Octavia 14 356 szt.
Fabia 8642 szt.

Jak pokazują dane, w zeszłym roku najchętniej kupowanymi modelami Skody w Polsce były średniej wielkości Octavia (14,3 tys.) oraz miejski hatchback Fabia (8,6 tys. egzemplarzy).

Podsumowanie

Grupa VAG, czyli koncern Volkswagen AG, to jeden z największych producentów samochodów na świecie. Do holdingu VW należy obecnie aż 12 renomowanych marek motoryzacyjnych takich jak: Volkswagen, Audi, Škoda, Seat, Porsche, Bentley, Lamborghini, Bugatti, Ducati, Scania, MAN i Navistar.

Każda z tych marek ma wyraźnie określoną strategię marketingową i produkuje modele dla innego segmentu klientów - od popularnych i budżetowych aut, przez modele klasy premium i luksusowe, po supersamochody warte miliony dolarów.

Najpopularniejszą i najbardziej rozpoznawalną marką koncernu VAG pozostaje Volkswagen. W 2022 roku sprzedał on na całym świecie 4,56 mln samochodów z czego największą popularnością cieszyły się SUV Tiguan i kultowy Golf.

Trzeba podkreślić, że wszystkie marki Grupy Volkswagen stale inwestują w nowe technologie, cyfryzację oraz rozwój pojazdów elektrycznych i autonomicznych. Pozwala im to utrzymać pozycję lidera na rynku motoryzacyjnym w Europie.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Jak sprawdzić auto ze Szwecji - sprawdzenie auta po numerze VIN, historia pojazdu, opłaty i koszty
 2. Definicja wypadku drogowego i kolizji - Co to jest wypadek drogowy?
 3. Opłaty za autostrady Hiszpania - Płatne autostrady w Hiszpanii
 4. Marki sportowych aut - najlepsze modele i ceny
 5. Jak sprawdzić czy auto jest kradzione - innowacyjne metody sprawdzania
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Radosław Witkowski
Radosław Witkowski

Jestem doradcą w salonach samochodowych. Doradzam klientom przy wyborze odpowiedniego modelu auta, koloru, wyposażenia. Dzielę się też moją wiedzą na temat nowych technologii stosowanych w najnowszych modelach samochodów.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły

0