Auta

Ford - marka samochodów z jakiego kraju

Autor Paula Jankowska
Paula Jankowska23.12.20235 min.
Ford - marka samochodów z jakiego kraju

Ford z jakiego kraju to pytanie, które często pojawia się w kontekście tej znanej na całym świecie marki samochodów. Odpowiedź nie jest skomplikowana - Ford powstał w Stanach Zjednoczonych i do dziś ma tam swoją główną siedzibę.

Kluczowe wnioski:
 • Ford został założony w 1903 roku w Detroit przez Henry'ego Forda.
 • Przez pierwsze dekady Ford produkował samochody głównie na rynek amerykański.
 • Z czasem marka zaczęła ekspansję na inne kontynenty i obecnie jej fabryki znajdują się na całym świecie.
 • Choć Ford jest obecny globalnie, centrala firmy wciąż mieści się w USA.
 • W Polsce Ford jest obecny od ponad 90 lat i cieszy się sporą popularnością.

Ford założony w USA

Z jakiego kraju jest Ford - to pytanie ma prostą odpowiedź. Marka powstała w 1903 roku w Stanach Zjednoczonych, a dokładniej w Detroit, za sprawą Henry'ego Forda. To właśnie on dał początek jednej z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych na świecie firm motoryzacyjnych.

Początkowo Ford produkował niewielkie ilości aut, ale z czasem rozwinął produkcję na szeroką skalę. Wprowadził przy tym innowacyjny jak na tamte czasy model pracy - linię montażową. To pozwoliło znacząco przyspieszyć i zwiększyć wydajność, a co za tym idzie - obniżyć koszty. Dzięki temu samochody Forda były relatywnie tanie i dostępne dla przeciętnych Amerykanów.

Sukces na rodzimym rynku

W kolejnych dekadach, aż do II wojny światowej, Ford skupiał się głównie na zaspokajaniu rosnącego popytu na samochody w USA. Produkcja rosła w bardzo szybkim tempie, a popularne modele takie jak Ford T czy Ford A zdobywały uznanie amerykańskich kierowców.

Do wybuchu wojny Ford sprzedał już ponad 15 milionów aut. Stał się niekwestionowanym liderem rynku w Stanach Zjednoczonych pod względem wielkości produkcji i sprzedaży. Był to zasługa przede wszystkim Henry'ego Forda i jego innowacyjnego, nastawionego na masową produkcję podejścia do budowy samochodów.

Ekspansja Forda na rynki światowe

Choć początkowo Ford koncentrował produkcję w USA, to z czasem firma zaczęła ekspansję na inne kontynenty. W Europie pierwszą fabrykę otwarto w 1911 roku w Manchesterze w Wielkiej Brytanii. W Azji pierwszy zakład powstał w 1925 roku w Japonii.

Obecnie Ford ma fabryki i montownie na całym świecie, w tym również w Polsce. Globalna ekspansja pozwoliła marce nie tylko zwiększyć moce produkcyjne, ale także lepiej zrozumieć i dopasować się do potrzeb klientów z różnych rynków.

Najpopularniejsze modele

Ford jaka to marka - jedna z najchętniej kupowanych na świecie. Przez lata producent wprowadził na rynek wiele niezwykle udanych i lubianych modeli. Do tych najpopularniejszych należą:

 • Ford Mustang - legendarny samochód sportowy, najlepiej sprzedający się sportowy model w historii;
 • Ford Fiesta - globalny bestseller w segmencie aut miejskich;
 • Ford Focus - światowy hit sprzedaży w kategorii kompaktów;
 • Ford Transit - uwielbiany przez firmy transportowe van, lider sprzedaży w Europie od ponad 50 lat!

Te i inne modele sprawiły, że Ford jest dziś jedną z największych marek motoryzacyjnych na świecie. Tylko w 2022 roku sprzedał blisko 4 miliony samochodów!

Czytaj więcej: Gwarantowane używane Opel - salon Opla używane auta

Ford produkuje auta od 1903 roku

Historia marki Ford sięga 1903 roku, kiedy Henry Ford założył spółkę Ford Motor Company. Od tego momentu, nieprzerwanie od 120 lat, trwa produkcja samochodów tej legendarnanrj już marki.

1903 Założenie Ford Motor Company i uruchomienie pierwszej fabryki w Detroit
1908 Premiera Forda Modelu T, pierwszego samochodu produkowanego na skalę masową
1925 Otwarcie pierwszej fabryki Forda w Azji, w Japonii
1932 Legendarny Ford V8 z silnikiem o mocy 85 KM
1964 Debiut Forda Mustanga, najpopularniejszego sportowego samochodu w historii

Przez te 120 lat marka przeszła ogromną ewolucję - od małej wytwórni samochodów w Detroit po globalnego giganta z fabrykami na całym świecie. Jednak pewne wartości, takie jak dbałość o klienta, innowacyjność i dobre wzornictwo, pozostały niezmienne.

Niezależnie od miejsca na świecie, Ford kojarzy się z dobrą jakością i niezawodnością w przystępnej cenie. I tego można być pewnym także przez kolejne 100 lat!

Podsumowanie

Ford - marka samochodów z jakiego kraju

Z jakiego kraju jest Ford to pytanie, na które z pewnością wielu z nas chciałoby znać odpowiedź. Jak się okazuje, jedna z najpopularniejszych na świecie marek motoryzacyjnych wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, a konkretnie z Detroit, gdzie w 1903 roku powstała spółka Ford Motor Company.

Przez pierwsze dekady Ford z powodzeniem zaspokajał rosnący popyt na samochody na rodzimym, amerykańskim rynku. Z czasem rozpoczął jednak globalną ekspansję i dziś posiada fabryki oraz montownie na całym świecie. Niezmiennie jednak główna siedziba pozostaje w USA.

Biorąc pod uwagę bogatą i długą historię, Ford jaka to marka? To przede wszystkim legenda motoryzacji, która od 120 lat produkuje niezwykle udane modele samochodów. Do najpopularniejszych w historii należą Ford Mustang, Fiesta, Focus czy Transit. Łącznie ta marka sprzedała już ponad 300 milionów aut!

Podsumowując, Ford to prawdziwy amerykański fenomen na skalę globalną. Produkt kojarzony z dobrą jakością w przystępnej cenie i z taką renomą na pewno pozostanie jeszcze długie lata.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Jak sprawdzić auto ze Szwecji - sprawdzenie auta po numerze VIN, historia pojazdu, opłaty i koszty
 2. Definicja wypadku drogowego i kolizji - Co to jest wypadek drogowy?
 3. Auta z Włoch - Import samochodów z Włoch - Opinie
 4. Marki sportowych aut - najlepsze modele i ceny
 5. Jak jeździć autem: technika jazdy samochodem dla początkujących
Autor Paula Jankowska
Paula Jankowska

Jestem mechanikiem samochodowym z wieloletnim stażem. Specjalizuję się w naprawach i tuningowaniu aut. Na blogu dzielę się praktyczną wiedzą jak dbać o samochód i unikać kosztownych awarii.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły