Kontrolka ABS co oznacza? Ta ikonka na desce rozdzielczej to oznaka dla kierowcy, że system ABS w samochodzie został albo wykryty jako uszkodzony, albo się wyłączył. ABS, czyli Anti-lock Braking System, to ważne urządzenie bezpieczeństwa, które pomaga utrzymać kontrolę nad autem podczas gwałtownego hamowania. Dlatego jeśli zapali się taka kontrolka, warto jak najszybciej zbadać przyczynę i zadbać o jej usunięcie.
Kluczowe wnioski:- Kontrolka ABS informuje o problemach z systemem antypoślizgowym w samochodzie.
- System ABS znacznie skraca drogę hamowania i pomaga kierowcy zachować kontrolę nad pojazdem.
- Często zapala się ta kontrolka, gdy czujniki ABS ulegną zabrudzeniu lub uszkodzeniu.
- Objawy złej pracy systemu ABS to m.in. nierówne zużycie opon i dłuższa droga hamowania.
- Nie należy lekceważyć świecącej się kontrolki ABS, gdyż może to oznaczać poważniejszą awarię.
Kontrolka ABS co oznacza? Cechy i objawy
Kontrolka ABS co oznacza? To symbol ostrzegawczy na desce rozdzielczej, który informuje o nieprawidłowej pracy systemu antypoślizgowego (ABS) w samochodzie. ABS to skrót od Anti-lock Braking System, czyli układ zapobiegający blokowaniu się kół podczas gwałtownego hamowania.
Świecąca się kontrolka ABS jest sygnałem, że system przestał działać prawidłowo i należy jak najszybciej zlokalizować przyczynę usterki. Objawami występującymi po zapaleniu się kontrolki mogą być wydłużona droga hamowania, częste poślizgi kół podczas hamowania, a nawet całkowity brak działania ABS.
Kierowca powinien zachować szczególną ostrożność i zwolnić, aby bezpiecznie dojechać do warsztatu. Jazda z niedziałającym układem ABS zwiększa ryzyko utraty panowania nad pojazdem podczas hamowania.
Układ ABS kontroluje każde z kół niezależnie i w razie potrzeby zmniejsza nacisk na hamulec danego koła. Dzięki temu samochód pozostaje w miarę stabilny i lepiej się prowadzi podczas gwałtownego hamowania.
Kiedy świeci się kontrolka ABS? Przyczyny i rozwiązania
Głównym powodem zapalenia się kontrolki ABS jest usterka w obwodzie elektrycznym lub uszkodzenie czujników prędkości obrotowej kół. Czujniki te odgrywają kluczową rolę w działaniu systemu ABS, przekazując informacje o prędkości poszczególnych kół do komputera pokładowego.
Przyczyną awarii może być także problem z modulatorem ciśnienia, pompą lub przewodami hydraulicznymi. Uszkodzenie tych elementów uniemożliwia prawidłowe sterowanie siłą hamowania na poszczególnych kołach.
Inną możliwą przyczyną jest zanieczyszczenie albo poluzowanie się przewodów lub złączy elektrycznych łączących czujniki z komputerem. Czasami także oprogramowanie wymaga aktualizacji.
Kontrolka ABS może się również zapalić po wymianie kół na inne o innym rozmiarze lub charakterystyce. W takiej sytuacji należy przeprowadzić kalibrację systemu w profesjonalnym serwisie.
- Usterka czujników prędkości kół to jedna z głównych przyczyn awarii ABS.
- Źródłem problemu może być także wada modułu sterującego, pompy lub przewodów.
- Kontrolkę ABS może zapalić się również z powodu zanieczyszczenia lub luzu w instalacji elektrycznej.
- System ABS wymaga rekalibracji po wymianie kół na inne o innym rozmiarze.
Czytaj więcej: Samochody na niemieckim rynku – co warto wiedzieć przed zakupem?
Co to jest system ABS w samochodzie? Krótkie wyjaśnienie
System ABS (Anti-lock Braking System) to układ zapobiegający blokowaniu się kół podczas gwałtownego hamowania. Jego zadaniem jest utrzymanie przyczepności i skuteczności hamowania poprzez dostosowywanie siły hamowania do aktualnych warunków na drodze.
W pojeździe bez ABS nagle zahamowane koła bardzo łatwo się zakleszczą, przez co auto straci przyczepność i możliwość kierowania. System ABS monitoruje każde koło niezależnie i w razie potrzeby zmniejsza nacisk na hamulec, aby zapobiec zablokowaniu się.
ABS składa się z czujników prędkości, modułu sterującego, pomp oraz zaworów elektrohydraulicznych. Komputer nieustannie śledzi prędkość obrotową kół i reaguje, jeśli któreś z nich zaczyna się blokować, zmniejszając nacisk na dane koło.
Dzięki temu kierowca zachowuje kontrolę nad pojazdem nawet podczas bardzo gwałtownego hamowania. System ABS znacznie skraca także drogę hamowania na śliskich lub nierównych nawierzchniach.
Kontrolka ABS na desce rozdzielczej – co dalej?
Gdy zapali się kontrolka ABS, należy jak najszybciej udać się do profesjonalnego serwisu. Jazda z niedziałającym systemem ABS jest znacznie bardziej niebezpieczna, gdyż hamowanie będzie mniej skuteczne i łatwiej o utratę panowania nad pojazdem.
Niektórzy kierowcy próbują zresetować kontrolkę poprzez odłączenie akumulatora na kilka minut. Taka praktyka jest niewskazana, ponieważ resetuje jedynie komunikat ostrzegawczy, a nie rozwiązuje podstawowej przyczyny usterki.
W serwisie specjaliści podłączą komputer diagnostyczny, aby dokładnie zlokalizować problem i określić, które elementy systemu ABS wymagają naprawy bądź wymiany. Często wystarczy wymienić zużyte lub uszkodzone czujniki kół.
Po przeprowadzeniu naprawy, mechanicy przeprowadzą procedurę kodowania i kalibracji układu ABS. Dzięki temu wszystkie jego elementy będą współpracować ze sobą prawidłowo.
- Przy świecącej się kontrolce ABS należy jak najszybciej udać się do warsztatu.
- Resetowanie kontrolki poprzez odłączenie akumulatora nie rozwiąże problemu.
- W serwisie przeprowadza się diagnostykę komputerową i naprawia lub wymienia uszkodzone podzespoły.
- Po naprawie niezwykle ważna jest prawidłowa kalibracja systemu ABS.
Jak działa system ABS? Budowa, elementy i zasada działania
System ABS składa się z czujników prędkości kół, zaworu rozdzielającego, modułu sterującego ABS, pompy zwrotnej oraz siłowników hamulcowych z zaworami wylotowymi.
Czujniki prędkości obrotowej kół zamontowane są przy każdym kole i stale przekazują informacje do modułu sterującego. Ten analizuje dane i w razie potrzeby wydaje sygnał do zaworu rozdzielającego, aby zmniejszyć ciśnienie w obwodzie hamulcowym danego koła.
Jeśli koło zacznie się blokować, moduł sterujący załącza pompę zwrotną, która odprowadza część cieczy hamulcowej i zmniejsza ciśnienie na kole. Dzięki temu koło zaczyna się ponownie obracać, przywracając przyczepność.
Podsumowanie
Gdy na desce rozdzielczej zapali się kontrolka ABS, oznacza to nieprawidłowe działanie systemu antypoślizgowego w Twoim samochodzie. Co oznacza kontrolka ABS? To sygnał, że system odpowiedzialny za skuteczne hamowanie i zachowanie przyczepności przestał działać prawidłowo. Nie należy jej lekceważyć, gdyż jazda z niesprawnym ABS jest niebezpieczna.
Pierwszym krokiem powinno być udanie się do dobrego warsztatu w celu zdiagnozowania i usunięcia przyczyny awarii. Najczęstszymi powodami zapalenia się kontrolki ABS co oznacza usterkę są uszkodzone czujniki prędkości kół, wady modułu sterującego, pompy lub przewodów hydraulicznych. Profesjonaliści przeprowadzą naprawę i konieczną kalibrację systemu.